Gizli şeker hastalığı belirtileri

Gizli şekeri olanlarda sık görülen bazı sorunlar var: Göbek-karın bölgesinden şişmanlama, iyi kolesterol HDL’de azalma, trigliserid düzeyinde yükselme, ürik asidin fazlalaşması ve hipertansiyon eğilimi bunların en önemlileri.

Eğer gizli şekere bu sorunlar da eşlik ediyorsa, koroner kalp hastalığı ve kalp krizine yakalanma ihtimali neredeyse açık diyabet oranına yaklaşabilir (Gizli şekerde normalde 1,5-2 kat olan bu risk, bu durumlarda diyabetlilerde olduğu gibi dört kat kadar artabiliyor).

Bilhassa refah toplumunun en önemli sağlık sorunları arasında sayılan “ölümcül dörtlü” veya “mahşerin dört atlısı” bir arada bulunduğunda (göbek-karın bölgesinden şişmanlama, kan şekerinde yükselme, kan yağ dengesinde bozulma ve yüksek tansiyon) kalp krizi ve felç riski daha da artar.

Son yıllarda bu tahribatın “prediyabet” veya “gizli şeker” döneminde de ortaya çıkabileceği anlaşıldı ki, bu önemli bir gelişmedir. Eskiden “latan diyabet” olarak da adlandırılan “gizli şeker” evresine son yıllarda daha çok önem verilmesinin nedeni de budur.

Gizli şekerin açık şekere dönüşme süresi kişiden kişiye değişirse de bu dönem ortalama on yıl kadar sürüyor. Karın-göbek bölgesinden kilo alma, karbonhidratlardan (şeker, un, nişasta) zengin beslenme ve hareketsizlik gibi önemli hatalar yapılınca süre daha da kısalıyor, bir-iki yıla inebiliyor. Daha da kötüsü, şeker hastalığı ortaya çıkmadan siz çok erken yaşlarda kalp damar hastalığına yakalanabiliyorsunuz.

Özellikle göbekli, düşük HDL kolesterollü veya hipertansiyonlu biriyseniz süreç bu yönde işliyor. Bu nedenle de süreci daha bu aşamadayken ciddiye almak ve önemli bir sağlık sorunu kabul edip çözmek şart!

Diyabet önleme

Ne iyi ki son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen bazı bulgular size iyi haberler vermemizi sağladı: Gizli şeker hastalığının açık şeker hastalığı haline gelmesini önlemek mümkün olabiliyor. Özellikle “Joslin Klinik” ve Harvard Üniversitesi’nin diğer hastanelerinde yapılan araştırmalarda iyi planlanmış bir “diyabet önleme programı” sayesinde gizli şeker hastalığının açık şekere dönüşmesinin ciddi oranda engellenebileceği anlaşıldı.

Bunu başarmak için yapılması gerekenler son derece uygulanabilir

önlemler:

Fazla kiloları vermek, sağlıklı bir beslenme planına uymak, düzenli aktivite alışkanlığı edinmek yeterli. Böyle bir planı deneyimli bir uzman grubuyla birlikte uyguladığınızda şeker hastalığına yakalanma olasılığını sonsuza kadar ertelemeniz mümkün.

Gizli şeker tanısı nasıl konuyor sorusunun yanıtına gelince... Bunun için açlık ve tokluk kan şekerlerinize baktırmanız yetiyor. Eğer açlık kan şekeriniz 100-125 aralığında, tokluk kan şekeriniz 140-199 aralığında ise gizli şekerinizin olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer kan şekeriniz açlıkta 120 altı, toklukta 199 ve üstü ise sizde açık şeker, yani orta yaş diyabeti (tip2 diyabet) var, yani yetişkin yaş şeker hastalığı başlamış demektir. Tanıyı daha da kesinleştirmek için işin uzmanı bir merkezde etraflıca değerlendirilmeniz, belki de bir şeker yükleme testi yaptırmanız gerekiyor.

Kimler risk altında

Gizli şeker ihtimali sizde de var mı? Açlık ve tokluk şekeri değerlendirmelerini –ve mümkünse insülin ölçümlerini- kimlerin yaptırması lazım? Ailesinde ve çok yakın akrabalarında şeker hastalığı bulunanlar, kilo fazlalığı veya şişmanlık sorunu yaşayanlar, özellikle bel çevresi genişliği ile birlikte (erkeklerde 102, kadınlarda 88 cm.yi geçenler) kilo alanlar, bel çevresi oranının kalça çevresine oranı 0,8’i geçenler ya da beden kitle indeksi 26’nın üzerinde olanlar, gebelik şekeri sorunu yaşayanlar ve mümkünse iyi kolesterolü az, trigliseridi yüksek bulunanlar, hipertansiyonlular ile gut hastalarının bu testleri yaptırmalarında fayda var.

Birçoğumuz farkına varmadan gizli diyabetle yaşıyoruz. Yine birçoğumuz sorunu fark etsek bile önemini bilmiyoruz. Oysa özellikle damar sağlığını korumanın yolu her şeyden önce “şeker-insülin-kolesterol-trigliserid-kan basıncı” dengesini korumaktan geçiyor. Bu nedenle yıllık sağlık taramalarında mutlaka “tokluk şekeri” analizi de yaptırmalısınız. Gizli şekeri erken fark etmenin en kolay yolu bu.

KESİP SAKLAYIN

Bu testler önemli

Gizli şeker döneminde sık görülen bir sorun, hatta ilk görülen sorun insülin direncidir. Özellikle kilolu-obez kişilerde insülin direnci sorunu çözülmezse tip2 diyabet olasılığı artıyor, süreç kısalıyor. İnsülin direnci – ya da diğer adıyla metabolik sendrom- için yapılan başka bazı testler de var.

Kanda trigliserid düzeyinin yüksek çıkması (150-200 mg üzerindeki değerler), iyi kolesterol HDL seviyesinin azalmış bulunması (erkekler için 45, kadınlar için 50 mg ve altındaki değerler) veya trigliserid/HDL oranının 4/1den yüksek bulunması, ALT, AS, GGT olarak bilinen karaciğer fonksiyon testlerinin normal sınırların üzerine taşması, serum ürik asit sevi-yesinin 6,5-7 mg/dl.yi geçmesi insülin direncinin işaret fişekleridir.

Kesin teşhis için açlık ve tokluk kan şekeri ile açlık ve tokluk insülin seviyelerine baktırmak gerekiyor. Açlık insülin seviyesinin 10 ünite tokluk insülin seviyesinin 30-40 üniteyi geçtiği durumlarda durum ciddi boyut lara ulaşmış insülin direnci başlamış demektir.

ÖNEMLİ

Sağlıklı ve uzun bir hayat için ipuçları nelerdir

• Doğru beslenmek
• Güzel uyumak
• Egzersiz yapmak
• Stresi yönetebilmek
• İyimser olmak
• İnançlı olmak
• Hoşgörülü olmak
• Umutlu olmak
• Temiz bir çevrede yaşamak
• Sağlık kontrollerini yaptırmak

HATIRLATMA

Gizli şekerin belirtileri

Şeker hastalığının bu erken döneminde de bazı işaretler vardır. Bunların en önemlileri kan şekerinin düşmesi sonucu ortaya çıkan “hipoglisemik belirtiler” grubudur. Yemeklerden sonra belirginleşen yorgunluk hali, ağır yemekleri takiben daha çok hissedilen uyuklama, terleme, bitkinlik gibi sorunlar, özellikle baş, boyun bölgesinde tekrarlayan terleme atakları, bir türlü anlam verilemeyen öfke nöbetleri, ani parlamalar, sinirlilik, sık tekrarlayan enfeksiyonlar bu işaretlerin en sık karşılaşılanlarıdır.


Yorum Yaz
İsim (*)
Şehir
Güvenlik Kodu (*)
Yorumunuz (*)

(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur.
Yorumlar (38)
volkan
ankara - 26.06.2014 03:04
Sizi de söylediğiniz gibi yemeklerden sonra bir yorgunluk ve uyku bastırıyor ve acıkmaya başladıgımda gözlerim kararıyor bayılcak gibi oluyorum ama kahvaltıyı yapalı 2 saat bile olmamış oluyor birde yemekden sonra şeker çikolata tarzı birşey yemek istiyorum. Sizce ?
selahattin durak
Muğla Bodrum - 16.06.2014 00:19
Ben 78 yaşımdayım,sağlık testlerimi her yıl muıntazaman burada ve yurt dışında olmak üzere senede 2 ve ya 3 sefer kontrol taptırmaktayım.Ayrıdan bende kendimden gizli şekerden şüphelendigim için devamlı ayaklarımdaki yanmadan anlar ve ölçerim ,yaptırmış olduğum labrotuar testlrı ve kendi ölçümlerimde açlı 93 - 123
tokluk 145-165 oluyordu.Dün akşam girmiş olduğum ufak bir tartışma sonucu rahatsız oldum birazda fazla muz dondurma ve kkarpuz tükettim, yine ayaklarımdan anladım ölçtügümde gözlerime inanmadım tokluk şekerim 225 olmuş.ben172 boy 72 kilo by pas ameliyatı olalı 1 sene oldu ALT 33 AST 26 GGT 42 HDL 22 Trigilserid 285 tes tarihi
2 haftalık daha yeni.önerilereinizi bekliyorum. Teşekkür edrim.
nesrin
balıkesir - 11.05.2014 18:03
bu karışımı denedim,eşim kullndığı ilaçları iyice azalttı,hatta 2.3günde bir alıyor,ama alkol kullanıyor,sigarası var,kendine dikkat etmiyorama şunu diyebilirim yeni başlangıç yani189 olan açlık şekeriolan kişi kullandı doktora gittiğimizde tahlil sonucu doktor inat ediyor bunun şekeri yok diye yani gizli şekere kesin çözüm oldu eşiminde şekeri 140,150civarında 330 falandı önceden ,allah razı olsun kızım şu an iyi acı fakat iyi geliyorKazim Turker
Magusa - 27.03.2014 08:23
Merhaba, cok güzel bir aciklama. Benim açlık şekerim 87, tokluk şekerim 3 akımdan sonra 151 çıktı. Ben şeker hastasimiyim .
hüseyin sürmen
istanbul-sarıyer - 14.12.2013 19:35
Merhaba bende 2aydır kasınıyorum kuru kuru çok giitim doktora en son dahıliye ye gitiim. Bende şeker goğatır troit bezlerimiz çok çalıştığını. Söyledi bir ayda 12 kilo verdim kası1nmaktan uyuyamıyorumm allah rızası içinn yarsdım edinn
muhammet
12345 - 23.11.2013 21:56
bilgılendrme içn teşk edrm
ferdi
manisa soma - 11.11.2013 21:37
Halsiz lik uykubozuklu
mustafa
izmir - 17.09.2013 21:32
Bu anlattığınız bütün bulgular bende var en kısa zamanda doktora gitmeyi düşünüyorum bilgilendirdiginiz için teşekkürler
Ayse. Diyorki
28.08.2013 21:00
Arkadaslar ben gecen hafta elim ayagim ve. Ignelesmeler oluyordu. Ackarni tesde. 113. cikti. Ve sekerli seyleri. Artik kestim. 10 gundur. Cok dusuk ne yapmaliyim. Ben seker. Ben seker hasdasi adayimi. Tesekur ederim
Selin. Diyorki
12.08.2013 21:00
Benim. Sorunum 3. Aya yakin. Vucutumda. Kasinti. Geceleri. Ayak ve ekerim yaniyor. Bogazim kuruyor. Dr. Seker tesdi yaptilar ac karniyla. 113 diger Gun 104 cikti. Acaba. Guzli seker. Belirtilerimi. Herkese. Acil sifalar
Nuray.
12.08.2013 21:00
Allah. Herkese. Sifalar versin ben. Gecende dr. Seker tesdiyaptirdim. 113 103. ikinci Gun. 104.
ackarniyla. Cikti. Bu bunlar normalmi. Gecen yil. 95. 92. idi Ben seker. Hasdasiyimmi.
atesuzunlar
02.08.2013 21:00
XPS6 adında bitkisel bir ürün var. denemenizi tavsiye ederim.
Bûşra
02.08.2013 21:00
Bende 2010 yili Mayis ayında yapilan seker yuklemesi sonucu doktorum tarafindan gizli seker teshisi konuldu ve 6 aydır kontrollerime gitmiyorum yaklaşık bir aydir ne yersem yiyiyim vücudumda ellerim kollarim ve ayaklarimda kabarmalar meydana geliyor bunun sebebi ne olabilir ve bunun icin ne yapmam gerekir iyigunler.
CANSU
28.07.2013 21:00
BEN ŞEKER HASTASIYIM AMA YUKARDAKİ GİBİ BELİRTİLERİM YOK
mehmet
24.07.2013 21:00
arkadşalr allah yardımcınız osun şeker hastalığı çok zor ve de çok uğraştıran bi hastalıktır allahü teala inşallh bu hastalığada zamanı gelince çözüm vericektir ben şeker hastası diilim ama yazılarınızı okudum gerçekten çok üzüldüm takdiri ilahi işte ama allah büyük ümitsiz olmamak gerek
ifakat arık
23.07.2013 21:00
ben diyabet olmuşummm :(
YUSUF
21.07.2013 21:00
BEN SEKER HASTASIYDIM ALLAHIN İZNİYLE KURTULDUM AC KEN SEMİZ OTU ORGANİK YİCEN 05357775295 TEL BU
selcan
16.07.2013 21:00
iki sene önce açlık şekeri 70 çıkıyordu yeni yapılan teste göre açlık şekeri 105 tokluk 130 çıktı.. gizli şeker olabilir mi ve sürekli halsizlik düzensiz uyku hali, ağızda kuruluk, aşırı terleme oluyor.. cvbınız için şimdiden teşekkürler...
sevgi
18.06.2013 21:00
bende kendimde düşüym
hasan
24.05.2013 21:00
ayak tabanlarımda yanma var hangı dr. a gıdeceğım tşkler
sedat
23.05.2013 21:00
benim babamda aşırı bır zayıflık yaptı. 1 ay ıcerısınde 10 kılo verdı..hastane kontrollerını uyguladıgımızda gızlı seker tesısı koydular...
mehmet ötegeçeli
28.04.2013 21:00
bende bugün gizli şeker oldugumu ögrendim sağlığımızın kıymetini bilmeyince aniden böyle karşımıza çıkar tüm diyabet hastalarına ALLAH şifa versin
adem
25.04.2013 21:00
şeker hastalığını bitkisel ilaçlarla yenmek mümkün tedavi altı ay sürer en azından. arkadaşlar araştırın benim eşim kör olmak üzere idi 3 profösör iyileştiremedi ben bitkisel arştırmacıyım kendim yaptım ilaç çok şükür sonuçlar yüzde 95 kör olmaktan kurtuldu. inanmayan gelsin görüsn raporları şeker hastalığıda iyileşir

Editör Mesajı :
Ne tür bir ilaç yaptınız, bizimşe paylaşırsanız seviniriz..
berk
16.04.2013 21:00
ben şeker hastası olmaya adayım.şu an ama kendime çok sikkat etmem lazım.bende çok korkuyorum.hiç bişey değilmiş.bidenu hastalık allah korusun.hiç geçmiyormuş..
nuran
14.04.2013 21:00
sık su içtigim halde bogazım kuruyor .midem çok şiddetli agırı oluyor ....
mehmetselçuk
02.04.2013 21:00
gizli şeker için hangi branştaki dr muayene olmak gerekir
tarık
31.03.2013 21:00
vucudum da olan yaralar gecmıyo bırde ayaklarımda yanma cok oluyo bu seker hastalıgı olabılır mı
cemal
27.03.2013 22:00
ben aç kaldım ayaklarım yanıyor
gulsum
22.03.2013 22:00
Ben 24 yasindayim yemeklerden sonra sicaklama oluyor ve terliyorum
aylin atik
13.03.2013 22:00
ellerimde ayaklarımda yanmalar halsizlik sık idrara çıkma
meral akın
12.03.2013 22:00
merhabalar 47 yaşındayım şimdiye kadar şeker değerlerim 90 nı geçmiyordu.2 yıl önce yapılan şeker yüklemesinden sonra sonuç 108 di.dün yapılan tahlil sonucunda açlık kan şekerim 132.bugün sabah yapılanda da sonuç 142 çıktı.dahiliye uzmanından randevu aldım acaba şeker hastasımıyım.....
nurdan
10.03.2013 22:00
arkadaslar inancli olmak gerek bu durumlarda hastalikta saglikta Allah tan durumu daha kotu olanlara bakip sukur etmemiz gerek halimize...
ece
06.03.2013 22:00
bu belirtiler sizde olsa bile hemen üzerinize alınıp hastalık hastası olmayın bunun doktoru var tahlili var zaten hasta olan biri böyle sızlanmalara vakit bulamaz.doktora başvurmak zorunda kalır.evhamlı şeylerrr
ask
06.03.2013 22:00
benim gizli şekerim cok yüksek kolesterolümde yüksek 27 yasında bu dertlere kaldım
fidan
26.02.2013 22:00
belirtilerin hepsi bende var korkuyorum
Ayşe
04.02.2013 22:00
Ben cok korkuyorum seker hastaliqi olmaktan :(
bay bilmiş
01.02.2013 22:00
sigarayı bırakmak gerek yemek için yaşamamak,yaşamak için yemek (az yemek ) sağlıklı bir ömür geçirmeniz dileğiyle ....
Gulşen
30.01.2013 22:00
Vücut titremesi baş dönmesi şeker hastalığı belirtilerindendir.