Şeker Hastalığı  

Şeker hastalığı belirtileri

şeker hastalığı belirtileri bir çok sendrom ile ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki sendromlar şeker hastalığının belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Sık sık idrara çıkma,
Aşırı susama,
Bulanık görme,
Halsizlik,bitkinlik,
Beklenmedik kilo kaybı,
Acıkma hissidir,
Mide bulantısı,
Kusma,
Nefes kokusu,
Sık idrar yolu enfeksiyonu,
Adetten kesilme,
Kuru ve kaşıntılı deri,
Yaraların geç iyileşmesi.

Sık sık idrara çıkma (poliüri) hissi vardır.Çünkü kan şekeri yükseldiğinde böbrekler ememedikleri fazla şekeri atmak için çalışırlar.Genellikle kan glukozu 180 mg a ulaştığında idrarda glukoz atılmaya başlar (glikozüri). Uzun zamandır şeker hastası olanlarda bu seviye çok daha fazla yükselmeden idrarda glukoz çıkmayabilir.

İdrarla atılan şeker beraberinde suyun da atılımını sağlar.Böylece oluşan sıvı kaybı ile aşırı susama (polidipsi) hissi oluşur.Bu belirti çoğu zaman hastalar tarafından sadece ağız kuruluğu olarak hissedilir.

Bulanık görmede bu susuzluk periodları esnasında gözdeki glukoz ve su seviyelerindeki değişikliğe bağlıdır.

Hücreler yakıt maddeleri olan glukozu yeterince alamadıkları için halsizlik ve bitkinlik oluşur. Bu kayıp yakıtı yerine koyabilmek için vücutta biriken yağlar yakılmaya başlar ve kilo kaybı ile birlikte aşırı acıkma hissi oluşur.Yağ hücreleri bozularak ketonlara dönüşür ve bu ketonlar idrarla atılır. (ketonüri)Kan şekeri yükselince deri enfeksiyonlarında artış olur.Şeker bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturur.

Yüksek glukoz düzeyleri sinir harabiyetine sebep olarak geceleri ayak ağrıları ve kramplara sebep olabilir. İnatçı hiperglisemi uzun vadede kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve görme bozuklukları gibi diabet komplikasyonlarına da sebep olabilir. Diyabet Önerileri Diyet, alkol kullanımı, aktivite seviyesi, stres, hastalıklar ilaçlar ve hormon düzeylerindeki değişiklikler gibi bir çok faktör kan şekeri düzeylerini etkiler.Fakat düzey kendikendine sıkı sık yapılacak kan şekeri testleri ile izlenebilir.Böylece kan şekeri seviyelerindeki değişikliklere göre tedavi ayarlanabilir.

Bazı öneriler:

Beslenme:Diabetli hastalarda kan şekerinin normal düzeylerde tutulabilmesi için beslenme çok önemli rol oynamaktadır. Önemli olan az yenmesi değil ihtiyacı karşılayacak yiyeceklerin yenmesidir.Yiyecekler 4 esas gruba ayrılır:

*Sebze ve meyveler(portakal, elma, muz, havuç,ıspanak),

*hububatlar,tahıllar ve ekmek (buğday, pirinç, arpa, yulaf) ,* mandıra ürünleri (süt, krema, yoğurt)

*etler, kümes hayvanları,balık,yumurta vs. Bu 4 esas grubun herbirinden hergün yenmesi önemlidir. Böylece vücüdun ihtiyaç duyduğu bütün besinler alınmış olur. Yiyeceklerdeki esas besinler: karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin ve minerallerdir.Karbonhidratlar vücuda enerji verir. Diabetlilerde en uygun seçim fasulye, bezelye, mercimek, tahıllar, hububatlar, sebze ve meyvelerdir.Proteinler arasında ise en uygun seçim hafif etler ve az yağlı mandıra ürünleridir. Lifli gıdalar kan şekeri ve yağ düzeylerini düşürmek için en sağlıklı besinlerdendir.Fazla yağlı yiyecekler diabet hastalarında çok zararlı olabilirler.Tuzu kısıtlamak ta önemlidir.

Egzersiz: Düzenli yapılan egzersizlerle vücuttaki fazla şeker yakılır ve kan şekeri düzeyleri düşer.Doktorun önerdiği egzersiz şeklinin seçilmesi ve egzersizlerden sonra kan şekeri düzeylerinin ölçülmesi faydalıdır.Fazla enerji gerektiren egzersiz türlerinin kan şekerini aşırı düşürebileceği unutulmamalıdır. Stres ve Hastalıklar: Psikoljik stres veya soğuk algınlığı, grip, bakteriel enfeksiyonlarla oluşan fizyolojik stres insülinin gerektiği gibi işlevini sürdürmesini engelleyecek hormonların üretimine sebep olabilirler.Kalp krizi gibi bazı hastalıklar veya büyük travmalar kan şekeri düzeylerini yükseltebilirler.Stres ve hastalık durumlarında kanşekeri düzeylerinin sık sık kontrol edilmesi yararlı olacaktır. Pneumococcal pnömoniye ve gribe karşı aşılanmak riski azaltacaktır.

Alkol: Alkol karaciğerden glikozun serbest bırakılmasını engelleyerek kan şekeri düzeylerinde çok fazla düşmelere sebep olabilir.Alkol alınması gerekiyorsa ılımlı düzeyde alınmalı ve önceden mutlaka birşeyler yenmelidir.


Yorum Yaz
İsim (*)
Şehir
Güvenlik Kodu (*)
Yorumunuz (*)

(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur.
Yorumlar (11)
mehmet
Yıldırım
beyza hanım geçmiş olsun öncelikle lakin kan testi sonuclarında herşey ortaya çıkacaktır öcenlikle kan testi yaptırın glıkoz yani şeker oranına bakın 70 ile 120 nin üzerindeyse aç karnına tabi büyük sıkıntı demektir eğer 70 ile 120 nin altındaysa sıkıntı yok demektir allah şifa versin
beyza
İstanbul
ben de de 5 tane belirti var ve babamda da şeker hastalığı var :(
elif özkaya
Sinop/ayancık
Bende şeker hastalığının belirtileri hemen hemen var ağzım kuruyo ama su ihtiyacım fazla yok suu aklıma gelirse içiyorum nefes kokusu var idrarım var çok sık çıkıyorum deri kuruluğum var kolum çok kaşınıyo ve ellerim kurur yemek yiyiyorum ama çabuk acıkıyorum halsizlik var işten eve geldiğimde hemen yatasım oluyor iş yapasım gelmiyor bu aralar çok zayıfladım 55 kiloydum 46 kiloya kadar indim o kadar yediğim halde kilo alamıyorum herkes diyo yemen çok güzel ama niye bu kadar zayıfsın diye ama almıyorum işte adet düzensizliğim var idrarda enfeksiyonum var bu belirtilerin hepsi şeker hastalığının kesin belirtisi mi acaba bana bir öneriniz var mı ben çok stres yapıyorum sinirleniyorum eşimle tartıştığım zaman hep susarım ona cevap vermem diyeceğimi içime atarım sinirimden ağlarım buda onun bir etkisimi acaba merak ediyorum.
elif özkaya
Sinop/ayancık
Ben bugün kan tahlili yaptırdım çok sık hasta oluyorum diye boğaz ağrısı olarak ama bugün ki kan tahlilinde şekerim sınırda çıktı doktorum bana şeker yüklemesi yaptır dedi ailede şeker hastası var mı diye sordu bende var dedim benim annem şeker hastası babaannemde var ama ben çok korkuyorum inşaallah yoktur diye daha ben 21 yaşındayım evliyim ama çocuğum yok acaba ileride bir sorun olur mu ve bu ailede genetik olabilir mi?
esra
Istanbul
yaa çok süper!
aqwdsf
Diyarbakır
arkadaşlar benim yaşım 15 bu belirtilerden 4 tanesi bende mevcuttur ne yapmam gerekiyor
yardımcı olurmusunuz ?
miki
Kocaeli
Benim ayağımin altı hep ısınıyor hangi hastaliktir
aynur
Manısa
benım seker 187 cıktı acaba bende seker var mı (.)ben 24 yasındayım yanı
yasin
Izmur
Seker hastaliginin tedavisinde ilk olarak yapilmasi gereken islevini yitiren pankreasin tekrar calisir duruma getirlmesidr.biz bu tedeavi surecinde mutlak surette propolis kullanimi ve zeytin yapragi extrati tavsiye ediyoruz
Eren
Ben aşırı derecede çok su içiyorum 5 dk önce 1 pet şişe su içtim şimdide susadım ve üzerimde biraz halsizlik ve bitkinlik var
süleyman
sürekli canım şekerli bir şeyler yemek istiyor canım devamlı idrara cıkma susuzluk hissi var