Şeker Hastalığı
Adım adım diyabet diyeti

Adım adım diyabet diyeti

En güncel diyabet diyetini sizler için paylaşıyoruz. Doğru beslenme, tedavi ve hastalık süreci için son derece önemlidir.
0.0 (0 oy)

Doğru bir diyabet yemek planı için, ana öğün ve ara öğün zamanlarında uygun yemekleri seçmek, ne kadar ve hangi yiyecek çeşitlerinden doğru bir şekilde yemeniz gerektiğini bilmek sizi uzun yıllar rahat bir şekilde yaşamanızı sağlar. Amerikan Diyabet Derneği’nin sitesinden alınan en son bilgilere göre, iyi bir yemek planı programına sahip olmak ve yeme alışkanlıklarınız ile uyumlu olması da size büyük kolaylık sağlayacaktır.
Adım adım diyabet diyetini ele almak gerekirse üç ana başlıkta diyet programları toparlanabilir; Tabak yöntemi: Tek yönlü genellikle besleniyorsanız gıda miktarını değiştirmektir. Nişastalı olmayan sebzeler(ıspanak, havuç, marul, yeşil, lahana, domates gibi) ile tabak doldurma ve az miktarda da ete odaklanın. Kan şekeri düzeylerini düşürmek için iyi bir yoldur. Porsiyon boyutlarını değiştirdikten sonra, her besin grubundan sağlıklı gıda seçenekleri yapmaya çalışabilirsiniz. İstenen de zaten budur. Bu yöntemi o yüzden ilk başlangıç olarak kullanıp, sonra diğer yöntemlere geçmek gerekir.
Karbonhidrat sayma: Karbonhidrat sayımı, ya da "karbonhidrat sayımı," kan şekeri seviyelerini yönetmek için bir yemek planlama tekniğidir. Karbonhidrat maksimum miktarı için bir sınır ayarlamak ve fiziksel aktivite ve sağlık dengesi ile ihtiyacınız varsa, hedef aralığında kan şekeri seviyesini düşük tutmak için yardımcı olabilir. "karbonhidrat" içeren gıdalar; pirinç, yulaf ezmesi ve arpa gibi tahıllar, meyve ve meyve suyu, süt ve yoğurt en önemlileridir. Rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir veri olduğu için en tercih edilen yöntem bu olmalıdır.

Glisemik indeks: Düşük GI Gıdalar (55 veya daha az) ile beslenmek sizin için yararlı olacağı için bu yiyecek gruplarından ağırlıklı yemek planı oluşturulmalıdır. Bu yiyecekler; % 100 taş-toprak kepekli veya çavdar ekmeği, yulaf (işlenmiş ve/ veya rendelenmiş), yulaf kepeği, makarna, arpa, bulgur, tatlı patates pek çok meyve, işlenmiş pirinç ve mısırdır. Doğru yemek planı sizin kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol düzeylerinizi geliştirmek ve aynı zamanda da kilonuzu sabit tutmaya yardımcı olacaktır. Şeker hastası olan kişilerin gıda kan şekeri düzeylerini yönetmenize yardımcı olmak için insülin ve oral ilaçların (bunları kullanmanızı doktor önerdi ise), ve egzersiz ile de birlikte dengeli olduğundan emin olmak için ekstra bakım almak zorundadır. Eğer sağlıklı gıda seçimler yaparsanız, genel sağlığı iyileştirmek ve hatta kalp hastalığı ve bazı kanser gibi komplikasyonları da önlemek mümkün olabilir. Bu yöntemi doktor diyet reçetelerinde bulmak ve tamamen eksiksiz uygulamak gerekir.
Her besin grubundan seçimler bulabileceğiniz en kaliteli diyet yöntemini sağlamak doğru seçim olacaktır. Diğer bir deyişle, işlenmiş olanlar üzerinde vitaminler, mineraller ve lif açısından zengin gıdalar almak doğru olandır. Adım adım diyabet diyetinde, ana yöntemi belirledikten sonra öğün ve ara öğünlerdeki besinler ayarlanıp, hesaplanmalıdır. Bir günde alınması gereken kalori miktarı; 1500-2000 civarında tutulursa çok iyi olacaktır. Karbonhidrat miktarı da 150-250 arası olması uygun olacaktır. Günde öğün araları ile birlikte beş öğün yemek için bir örnek verelim:

Sabah kahvaltısı( bir adet meyve+ yumurta+ bir fincan çay+ beyaz tost ekmeği)
Öğlen Yemeği( iki parça hindi eti+ bir parça peynir+ yarım fincan ıspanak+ bir parça buğday ekmeği+ meyve)
İkindi Atıştırması( Bir tabak ranch soslu salata+ bir havuç)
Akşam Yemeği( bir tabak çorba+ bir fincan brokoli+ bir fincan beyaz pirinç+ bir elma)
Akşam atıştırması( bir bardak portakal suyu yâda bir portakal+ bir avuç tuzsuz badem) şeklinde olabilir.