Şeker Hastalığı
Alkol Tüketiminin Şeker Hastalığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Alkol Tüketiminin Şeker Hastalığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Op. Dr. Erol Vural, alkol kullanımı ve şeker hastalığı arasındaki bağlantıyı açıklayarak hastaların dikkatli olması gerektiğini belirtti.
0.0 (0 oy)

Alkolün genel anlamda insan sağlığı için zararlı bir madde olduğunu biliyoruz. Ancak şeker hastalığı söz konusu olduğu zaman alkol daha da zararlı bir madde haline gelebiliyor. Şeker hastalığı ile alkol arasında bağlantıyı kurabilmek için ilk olarak glukoz üretiminin inceleme altına alınması gereklidir.

Alkolü vücudunuza aldığınız zaman karaciğer enzimleri alkolün yakılması için işlem yapmaya başlarlar. Bu yüzden glukoz üretimi pasif duruma geçmiş olur. Yeterli miktarda üretilmeyen glukoz, depoların tamamen boşaltılmasına ve hipoglisemi gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Alkol Tüketimini Durdurmanız Gerekiyor

Şeker hastaları alkol aldığı zaman ilk önce ilaçlarını alamamak gibi sıkıntılar yaşamaya başlarlar. Şeker hastalarının alması gereken ve aksatmaması gereken ilaçları almamaları ise pek çok farklı sorunun ortaya çıkmasına yol açabilir.

Alkol almanın şeker hastalarında öldürücü sonuçlara bile yol açabilen ciddi bir durum olduğunu söyleyen Op. Dr. Erol Vural, “Alkol tüketimini bırakamadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana muayene olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür durumlarda ilerleyen süreçlerde önlenemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sonucu ölüme varan vakalar ile alkol yüzünden karşılaşmaktayız. Şeker hastaları alkol tüketimi konusunda son derece hassas olmalıdır.” dedi.