Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı Şifalı Bitkiler - Alternatif Tıp

Vücutta midemizin arka kısmını çevreleyen pankreas isimli bir bez bulunur. Vücuda kan şekeri bu pankreas bezinin hormonları sayesinde salgılanır. Bu hormonlardan en önemli işleve sahip olanı da insülin hormonudur. İnsülinin salgılanmaması veya etkisini gösterememesi üzerine hücrenin ihtiyaç duyduğu şeker karşılanamaz. Bu sebeple hücreye giremeyen şeker, kanda normalin üzerinde bir birikinti yapar. Bu fazla kanda vücutta zehir gibi işlev görerek daima zarar verir. Şeker hastalığının ortaya çıkması kalıtsal veya çevresel nedenlere bağlıdır.

Şeker hastalığı, susuzluğun artması, sık idrara çıkma ve ciltte kuruluk gibi nedenlere bağlı olarak kendini gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise ciltte kuruluk, vücutta halsizlik ve bulanık görme gibi şikayetler yaşanabilir. Şeker öncelikle damarda dolaştığı için hastalığa bağlı olarak damara zara verebilir. Kalp, beyin ve böbrek gibi organlarda ciddi sorunlara yol açabileceği gibi aynı zamanda ayaklarda ve gözlerde de birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Şeker hastalığına paralel sık idrara çıkma problemleri de yaşanır. Şeker hastalığının tedavisinde kan şekerine fayda eden bazı maddeler dışında, bulunan bulguların çelişkili olması yüzünden hiçbir alternatif tıp yöntemi önerilmez. Buna rağmen bitkisel kaynaklı tedavilerden yararlanmak isterseniz de doktorunuzun ilaçlarına paralel olacak şekilde uygulamalısınız.

Şeker Hastalığının Tipleri

Her ne kadar sadece şeker hastalığı ismiyle anarak hastalığın tek bir hastalık olduğunu düşünsek de şeker hastalığının çeşitli türleri ve tipleri bulunur. Tıpta şeker hastalığı (diyabet) Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki kısımda incelenir. Tip 1 diyabet, pankreastaki beta hücrelerinin hasara uğraması sonucu meydana gelir. Vücudun proteinlerinde azalma ve kolesterolde artışa bağlı kendini gösterir. Tip 2 ise insülinin etki etmemesi üzerine ortaya çıkar ve genellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde görülür.