Şeker Hastalığı
Ayak Çatlakları Diyabet Belirtisi Olabilir

Ayak Çatlakları Diyabet Belirtisi Olabilir

Ayak çatlaklarının diyabet belirtisi olabileceği uzmanlar tarafından gündeme getirildi.
0.0 (0 oy)

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden olan Doç. Dr. Özen Öz Gül, ayak bölgesinde meydana gelen çatlakların diyabet belirtisi olabileceğini söyledi. Her diyabetik hastanın veya adayının ayaklarının kontrol edilmesini öneren Gül, diyabetik hastaların ayaklarının kuru olduğunu ve bu sebeple çatlaklar oluşabildiğini de belirtti.

Gül, yaptığı açıklama ile birlikte, diyabet hastalarının takiplerinin yapılabilmesi için ülkemizde de sıkı bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Ayrıca diyabet hastalığı şüphesi olan kişilerin de kesinlikle ayaklarının ve çatlaklarının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Ayaklardaki Belirtilere Dikkat!

Ailesinden birinin diyabet hastalığı olanların doktora gitme imkanları olduğu takdirde kesinlikle gitmelerini öneren Gül, “Hastaneye gidemiyorsanız, dağ köyünde yaşıyorsanız mutlaka diyabet belirtisi olan durumlarda kendinizi kontrol altında tutmaya çalışın. Eğer çok sık su içmeye başladıysanız ya da tuvalete çok sık çıkıyorsanız doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.” dedi.

Diyabet hastalarının en hassas bölgelerinin ayaklar olduğunu söyleyen Gül sözlerine şu şekilde devam etti;

“Diyabet hastalarının ya da şüphesi koyulan kişilerin ayaklarına büyük bir titizlikle bakılmalıdır. Günlük olarak hastaların kendilerinin de ayaklarını kontrol etmelerini öneriyoruz. Eğer ayaklarınızda damarlarınız fazla belirgin ise ve çatlaklar meydana geliyor ise diyabet riski taşıyor olabilirsiniz. Bu tür çatlaklar aynı zamanda mikropların bulaşma riskini de arttırırlar. Bu yüzden ayaklarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz.”