Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı Belirtileri - Nasıl Ortaya Çıkar

Sık idrara çıkma isteği şeker hastalığı belirtileri arasında ilk sırada yer alır. Kan şekeri yüksek olduğu zaman böbrekler emme özelliğini yapabilmek için yoğun olarak çalışmaya başlarlar. Kan glukozu 180 mg’a geldiği zaman idrar glukoz atmak için devreye girer. Uzun zamandır şeker hastalığı yaşayan kişilerde bu seviye daha da yükselmeden idrardan glukoz atılamayabilir.
İdrar ile birlikte yalnızca şeker değil, sıvı da vücuttan atılmaya başladığı için vücudunuzda aşırı susama hissi yaşamaya başlarsınız. Belirti genellikle şeker hastalarında ağız kuruluğu olarak ortaya çıkar. Bulanık görme ise susuzluk ve sık idrara çıkma isteği ile birlikte şeker hastalığı belirtileri arasında yer alır. İdrar susuzluğa yol açtığı için susuzluk sırasında gözdeki glukoz ve su seviyesi de değişmeye başlar.

Şeker Hastalığı ve Halsizlik

Hücreleriniz yakıt maddeleri arasındaki glukozu yeterli seviyede alamadıkları için halsizlik ve yorgunluk da kendisini göstermeye başlar. Elde edilemeyen bu yakıtı tekrar alabilmek için vücut yağlarını yakmaya başlar ve kilo kaybı ortaya çıkar. Kilo kaybının da ortaya çıkması ile birlikte kişilerde aşırı açlık hissi meydana gelir. Kan şekerinin yükselmesi ayrıca cilt üzerindeki enfeksiyonlara ve yaralanmalara da yol açabilir. Şeker bakterilerin üremesi için uygun ortamı yarattığı için bu tip enfeksiyonlar ile şeker hastalığı döneminde çok sık karşılaşabilirsiniz. Ayrıca şeker hastalığına bağlı olarak ayak bölgelerinde ağrılar ve kramplar da yaşayabilirsiniz.

Belirtiler Kategorisinin Yazıları