Şeker Hastalığı
Bu Belirtilere Dikkat Gizli Şeker Tehlikesi Yakınınızda mı?

Bu Belirtilere Dikkat Gizli Şeker Tehlikesi Yakınınızda mı?

Gizli şeker bireyin kan şekeri değerlerinin normalden yüksek olması fakat tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek olmaması demektir. Tip 2 diyabet tanısı konan neredeyse herkeste ilk önce gizli şeker durumu oluşur.
0.0 (0 oy)

Gizli şeker bireyin kan şekeri değerlerinin normalden yüksek olması fakat tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek olmaması demektir. Tip 2 diyabet tanısı konan neredeyse herkeste ilk önce gizli şeker durumu oluşur. Gizli şeker için bir önlem alınmadığı takdirde 10 yıldan az bir zamanda tip 2 diyabete dönüşme olasılığı %30 ile 40 arasındadır. Fakat gizli şekerin tip 2 diyabet şekline dönüşmemesi yüksek şekerin getirdiği problemlerden kurtulma olanağı sağlamaz. Gizli şeker tip 2 diyabet haline dönüşmese bile diğer kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok ciddi sağlık problemine yol açabiliyor, gizli şeker hastalığı tehlikesi nelere yol açar.

Gizli Şeker Sebepleri

Normal işleyiş şekli ile tüketilen gıdalar ile alınan şeker pankreasın salgıladığı insülin hormonu aracılığı ile hücrelere taşınır ve de bu alınan şeker enerji üretmede kullanılır. Hücreler enerjiyi üretirken alınan şekerin büyük bir bölümünü kullandığından dolayı kanda bulunan şeker azalır ve kan şekeri düzeyi korunmuş olur.

Fakat bu süreç insülin direnci sebebiyle sekteye uğraması sonucunda hücreler şekeri yeteri kadar kullanmaz ve şekerin fazla olan bölümü kanda birikmeye başlar. Bu durum da gizli şekeri oluşturur ve tip 2 diyabetin yolunu açar.

Gizli Şeker Bulguları

Gizli şeker bulunan kişilerin çoğunda bir belirti görülmeyebilir. Çünkü pankreas çok fazla insülin salgılayarak kan şekerini olması gereken düzeylerde tutmaya devam eder. Fakat gizli şeker tip 2 diyabete doğru dönüşmeye başladığı zaman artan susuzluk, sık idrara çıkma, bulanık görme gibi bulgular ortaya çıkabilir. Ayrıca hissedilen açlık, elde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve kilo kaybı, yaraların olması gerekenden daha uzun zamanda iyileşmesi gibi tip 2 diyabet bulguları gizli şekerde de sıkça görülebilmektedir.