Şeker Hastalığı
Çetin Terzioğlu Diyabeti Çağımızın Hastalığı Olarak Nitelendiriyor

Çetin Terzioğlu Diyabeti Çağımızın Hastalığı Olarak Nitelendiriyor

Çağımızın en tehlikeli hastalığı olarak nitelendirilen diyabet hakkında Çetin Terzioğlu açıklamalar yaptı.
5.0 (1 oy)

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, şeker hastalığı ve şeker hastalığının tedavisi ile ilgili bir takım önemli açıklamalar yaptı. Şeker hastalığının ciddiyetine vurgu yapan Terzioğlu, şeker hastalığında insanların ve doktorların asıl dikkat etmesi gereken noktanın eğitim olması gerektiğinin altını çizdi.

Dernek olarak bugüne kadar 49 ayrı eğitim semineri düzenlediklerini ve vatandaşların yılda bir kez şekerlerini kontrol ettirmek için gelmeleri gerektiğini söyleyen Çetin Terzioğlu, “Bütün vatandaşlarımızın şeker hastalığı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Şeker hastalığı insülin eksikliği ile birlikte ortaya çıkabilen ve ömür boyu sürebilecek olan ciddi bir hastalıktır.” şeklinde konuştu.

Şeker hastalığının insan vücudundaki pankras organının düzenli bir şekilde insülin üretememesine yol açtığını söyleyen Terzioğlu, Pankras organının insülün üretmemesi durumunda bu durumun es geçilmemesi gerektiğini söyledi. Doktorların ve hekimlerin verdikleri ilaçları ise aksatmadan kullanmak gerektiğini söylüyor.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Şeker hastalığında en önemli noktanın eğitim olduğunu vurgulayan Terzioğlu, “Egzersiz, sağlıklı beslenme ve iyi bir şeker hastalığı eğitimi bu hastalık için kritik önem taşımaktadır. Dernek olarak her zaman ağırlık verdiğimiz konu eğitimdir. Üyelerimize sürekli olarak bilinçlendirici açıklamalar yaparak onların hastalık hakkında daha donanımlı bir hale gelmesini sağlıyoruz.” dedi.

Normal bir insanda 80 ile 120 arasında şeker bulunması gerektiğini söyleyen Terzioğlu, 120’nin üzerinde sonuçlara çıkan kişilerin ilgili doktorlara başvurması gerektiğini söyledi.