Şeker Hastalığı
Çocuklarda Diyabet ve Alternatif Tıp

Çocuklarda Diyabet ve Alternatif Tıp

Nadiren de olsa doğuştan görülebilen şeker hastalığı çocuğunuzda baş gösterdiğinde neler yapılabilir, alternatif tıp buna nasıl bir çare sunuyor, hastalık sürecinde yapılması ve yapılmaması gerekenler ve fazlası ilgili yazımızda.
4.0 (1 oy)

Bazen çok küçük yaş gruplarında da şeker hastalığı (diyabet) görülebiliyor. Hatta çok düşük ihtimal de olsa tip 1 diyabet yani insülin yetersizliği doğuştan da görülebiliyor. Bunun sebepleri kesin hatlarla henüz belli olmamakla birlikte bir çok tetikçisi bulunabiliyor. Öncelikle anne babanın ailesinde bulunan diyabet ya da kötü beslenme, kötü yaşam tarzı gibi sebeplerde etkenler arasında. Ayrıca bununla birlikte çocuklarda da diyabet görülüyor. Bu durumda erken tanı çok önemli bir rol alıyor. Erken tanı koyulan çocuklarda hastalığın seyiri çok daha güzel ilerliyor. Eğer çocuğunuz çok su içiyor ve çok tuvalete çıkıyorsa diyabetten şüphelenebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuklarda kilo alımı ya da kilo kaybı da düzensiz yaşanıyorsa şüphelerinizi destekliyor demektir. Hemen bir hekime görünmelidir. Diyabetli çocukların diyabetli yetişkinlerden büyük bir farkı vardır. Diyabetli yetişkinler ilaçları oral yoldan da alarak şekerlerini dengelerken diyabetli çocukların dokuları tahrip olduğu için muhakkak insülin kullanmak zorunda kalırlar. Çocukların kan şekerlerini dengeledikten sonra bu görülen belirtiler yok olacaktır. Ayrıca insülinin yanında bir de beslenme kontrolü ve aktivite takvileleri de olmak zorundadır. Kilo alımını engellemek ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için her daim yediklerine dikkat etmeli ve spor yapmalılardır. Aksi taktirde birçok sağlık sorunundan şikayetçi olacaklardır.

Çocuklarınızla doğru iletişim kurmak çok önemli
Çocuğunuz ile iyi bir iletişim kurmanız bu durumda çok önemlidir. Onun tüm semptomlarını dikkatle incelemelisiniz. Eğer tek bir doz insülin unutulursa bu çocuğunuzun eski tablosuna geri dönmesine neden olabilir. Ayrıca tip 1 diyabette kesinlikle otlardan bitkilerden tek başına medet ummamalısınız. Bu kesinlikle çocuğunuzun hayatını tehlikeye atmak demektir. Çocuğunuzun insülinini kesinlikle aksatmamalısınız. Yanında otları kullanmak size kalmıştır. Ama tavsiye edilmez. Tek başına otlardan bir sonuç alınamaz. Aileler bu konuda büyük yanılgılara düşüyorlar ve çocuklarının eski tablolarına geri dönmelerine sebep oluyorlar. Bu kesinlikle çok zararlıdır. Diyabet konusunda bilinçlenmek ve eğitim almak sizin ve çocuğunuz için kesinlikle çok önemlidir. Çocuğunuza da nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini aşılamanız gereklidir. İğnelerini ya da kan şekerini her şeyi ona net ve anlaşılır anlatmalısınız. Bunun yanı sıra kendini bilmesi dediğimiz şekerinin düştüğünü ya da yükseldiğini anlaması için birçok alıştırma yapmalısınız. Şeker hastalığı ciddiye alınmadığı taktirde kötü sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Ayrıca 500 bin de 1 ihtimal ile doğuştan gelen şeker hastalığı görülebilir. Yani iki aylık bir bebek de şeker hastası olabilir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması şarttır. Çocuğunuzdaki en ufak bir anormalliğin farkına varabilecek olan ilk kişi sizlersiniz.

Özet
Çocukların beslenmelerine, yaşamlarının kalitesine çok dikkat edilmelidir. Bu çocuğunuzun tip 1 diyabette yaşayacağı sıkıntıları en aza indirger. Ayrıca çocuklarınızın diyabetli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir hekime götürmelisiniz. Boşa vakit kaybının sonuçları kesinlikle kötü olacaktır. Şeker hastalığı umursanması gereken ciddi bir hastalıktır. Bunun bilinçlenmesini öncelikle ebeveynler üzerinde yapmak en doğru olanıdır. Çocuklar için de diyabetik eğitim yapılmalıdır. Olumsuz durumlar ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmeleri gereklidir. Yaşam kalitelerinin en iyi düzeyde tutulabilmesi için bilinçlenmek gereklidir. İlk desteği insülin, düzgün beslenme ve aktiviteden beklemek gereklidir. Alternatif tıp tip 2 diyabet yani yetişkin diyabetinde kullanılabilir olurken tip 1 diyabet yani çocuk diyabetinde kullanılmamalıdır. Bilinçsizce yapılan her şey çocuklarınıza zarar verecektir. Kan şekerini yükseltmeyecek besinler tüketilmelidir. Çocuklarınıza beslenme açısından en uygun beslenme tarzını benimsetmelisiniz. Onun vücudunun verdiği tepkileri çok iyi gözlemlemelisiniz.