Şeker Hastalığı
Çocukları Şişmanlatan Gizli Düşman Diyabet

Çocukları Şişmanlatan Gizli Düşman Diyabet

Aileler bilmelidir ki diyabet sadece erişkin insanlarda değil çocuklarda da oldukça sık rastlanmış bir hastalıktır. Diyabet şeker hastalığı olarak da bilinmektedir.
0.0 (0 oy)

Diyabetin tam olarak açıklaması ise insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkan kan şekerini yükselme ile seyreden bir hastalıktır. Çocuklar erişkinlere göre daha farklı hastalığı göstermektedir. Normalde vücudumuzda olan hücreler görevlerini sürdürebilmek için gerekli enerjiyi kanda bulunan şekeri adeta bir yakıt gibi kullanarak sağlarlar. Bir araba düşünün yeterli benzin almadan çalışamaz ise hücreler de şekeri kullanamazlarsa görevlerini yerine getiremezler. Diyabetli bir çocukta pankreas insülin üretemediği için daima kan şekeri devamlı yüksektir ve beslenmeden sonra daha da yükselir.

Çocuklarda Diyabet Belirtileri

Aile bireyleri çocuğunda eğer bu belirtileri görüyor ise çok su içme ve çok idrara çıkma aynı zaman da gece idrar kaçırma veya tam tersi gece idrara kalkma ,aşırı yemek istemesi,kilo kaybı veya kilo alamama sorunu ,karın ağrısı,yorgunluk,sürekli uyuma isteği,halsizlik,ağızda sanki bir çürük elma kokusu,kusma ve mide bulantısı ve son olarak da hızlı nefes alıp verme durumu var ise çocuğunuz diyabet hastasıdır.Diyabet de üç ana unsur söz konusudur.

  1. Egzersiz ve aktivite
  2. Beslenme planı
  3. İnsülin

Çocuklarda diyabet istenilen şekilde üç unsur arasında iyi bir denge kurulmalıdır.Kesinlikle kulaktan duyma bilgilerle ve aktarlarda bulunan otlardan medet ummayın.Bu durum sadece çocuğunuza zara vericidir. İnsülinin tek bir dozu bile unutulsa çocuk ilk durumuna geri dönebilir. Uzman bir doktora çocuğunuzun sağlığı için başvuruda bulunun.