Şeker Hastalığı
Diyabet Hastaları için Uzmanından Egzersiz Reçetesi

Diyabet Hastaları için Uzmanından Egzersiz Reçetesi

Diyabet hastalarının uygulayabilecekleri egzersiz hareketleri uzmanlar tarafından paylaşıldı.
5.0 (1 oy)

Aşırı kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzının etki ettiği diyabet hastalığı, hayat standartlarınızı ve yaşam kalitenizi düşüren ciddi bir hastalık olarak nitelendiriliyor. Fakat uzmanların kontrolünde yapacağınız düzenli egzersizler ile birlikte diyabetin kötü etkilerinden kurtulmayı başarabilirsiniz. İşte Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer’in diyabet hastaları için önerdiği egzersiz ipuçları.

Günde ya da haftanın en az 5 günü mutlaka 30 dakika boyunca orta seviyede bir aerobik egzersizi yapmalısınız. Gün içerisinde yapacağınız 15 ve 20 dakikalık kısa ağırlık antrenmanları ise haftada 3 gün yapılmalıdır. Egzersizler arasında ise 2 günden fazla ara vermemeniz gerekiyor. Direnç egzersizleri ise 15-20’den fazla kaldırılamayan ağırlıklarla yapılmalıdır. 3 gün orta yoğunlukta 3 set olarak bu egzersizlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Egzersiz Yapmadan Önce Mutlaka Planlama Yapmalısınız.

Egzersize başlamadan önce ise mutlaka doktor tarafından değerlendirme altına alınmalısınız. Tip 1 diyabet hastaları ve insülin tedavisi kullanılan tip 2 diyabet hastalarının egzersizlerine bağlı hipoglisemi açısından mutlaka uyarılmalıdır. Tip 1 diyabet hastaları ise egzersizlerden önce insülün dozunu azaltabilirler.

Egzersizlerinizi doğru şekilde yapabilmek için her şeyden önce doğru bir planlama yapmalısınız. Planlamalar yapılırken eğer vücudunuzda güçsüzlük, duyu kayıpları ve sinir problemleri yer alıyor ise ayaklarınızı doğru kullanmanız gerekebilir. Ayrıca diyabetik ayak sorunları olan kişilerin de ağırlık egzersizlerini tercih etmeleri önerilmemektedir. Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer tarafından önerilen bu tavsiyeleri mutlaka uzman doktorunuza danışarak yapın.