Şeker Hastalığı
Diyabet Hastalarına Uzmanlardan Uyarı Geldi

Diyabet Hastalarına Uzmanlardan Uyarı Geldi

Diyabet hastalarında ortaya çıkan retinopati rahatsızlığının yüksek olduğu konusunda uzmanlar uyarı yaptılar.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalarında meydana gelen retinoparti hastalığının erken teşhis edilmesi durumunda tedavisinin mümkün olduğu ancak geç tespit edildiğinde ise körlüğe neden olabileceği açıklandı.

Medical park Antalya Hastane Kompleksi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde görevli olan Op. Dr. Mehmet Tahir Şam, diyabet hastalarında ortaya çıkan retina hastalıkları konusunda açıklamalar yaptı. Şeker hastalığının pankreas üzerindeki insülin hormonunun eksikliğine yol açtığını söyleyen Şam, diyabetik retinopati hastalığının göz bölgesinde kalıcı hasar bırakabileceğini söyledi.

Erken Teşhis Tedavi için Önemli

Bu durumun meydana gelmesinden sonra hızlı bir şekilde tedbir alınmaması durumunda geçici bulanık görme gibi problemlerin daha da ilerleyerek körlüğe neden olabileceği söylendi. Rahatsızlğın erken aşamalarında lazer ile tedavinin mükün olduğunu söyleyen uzmanlar, lazer tedavisinin korkulacak bir operasyon olmadığının da altını çizdiler.

Tedavi için geç kalındığı durumlarda da ince özel aletler ile vitrektomi ameliyatını yapabildiklerini söyleyen Op. Dr. Tahir Şam, ‘’Operasyondaki amaç göz içindeki sıvının kanamalar ile çekinti yapmasını önlemektir. Temizliği yapılan göz içi sıvısı eski anatomik yapısına kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.’’ dedi.

Doğru ve zamanında yapılan tedavilerden hiçbir zaman korkulmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar geç kalınmış olan durumların muhakkak dikkate alınması konusunda hastaları uyardılar.