Şeker Hastalığı
Diyabet Hastalığı Artık Kader Değil!

Diyabet Hastalığı Artık Kader Değil!

Genel Cerrahi Uzmanı Namık Özkan, diyabet cerrahisi ile insülün ve ilaç kullanımının düştüğünü söyledi.
0.0 (0 oy)

Ülkemizde de sınırlı sayıdaki doktor tarafından uygulanabilen diyabet cerrahisi işlemleri sonrasında hastalar insülin ve hap kullanmayı bırakırken, aynı zamanda kolesterol ve hipertansiyon gibi sorunlardan da kurtulabiliyorlar. Böbrek, karaciğer ve göz kayıpları gibi riskli durumların da kontrol altına alındığı ise Genel Cerrahi Uzmanı Namık Özkan tarafından bildirildi.

Türkiye'de diyabet cerrahisi işlemlerini uygulamakta olan sayılı hekimlerden Özel Tekden Denizli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Namık Özkan, ameliyat ile başarı oranlarının %95 olduğunu söyledi. Hastalara bu ameliyatların faydasının ise %100 olduğunu belirten Özkan, “Yüksek ünitedeki insülin ve yüksek miktardaki ilaç kullanımlarındaki etki bu ameliyatlar sayesinde düşürülmüştür. Hastalar insülini ve ilaç kullanımını bırakabilecek kadar bile iyileşebiliyorlar.” dedi.

İnsülin İhtiyacı Sona Eriyor

Doç. Dr. Özkan, diyabet hastalığını günümüzün vebası olarak nitelendirdiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre ise dünya çapında yaklaşık 4 milyon kişinin tip 2 diyabet hastalığı yüzünden hayatını kaybettiği biliniyor.

Ülkemizde ise son 10 yılda şeker hastalarının sayısında %50 artış yaşandığı belirtiliyor. Özkan, “Ülkemizde ortalama her yıl 32 bin kişi diyabet ve diyabete bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Diyabet cerrahisi yöntemleri ile bu oranları azaltabilmemiz mümkün.” diyor.