Şeker Hastalığı
Diyabet Hastalığı Kalbi Bozuyor

Diyabet Hastalığı Kalbi Bozuyor

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan diyabet, kalp hastalıklarına da yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)

Kalp, göz ve böbrek başta olmak üzere vücudunuzdaki bütün damar sistemlerini olumsuz yönde etkileyen diyabet hastalığı, kalp ve damar hastalıklarının kişilerde erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden diyabet hastalarının kalp ve damar hastalıkları konusunda aşırı dikkatli davranmaları gerekiyor.

Kalp ve damar hastalığı riski olan diyabet hastalarının düzenli kontrollerini periyodik olarak yaptırmaları hastalıklardan kurtulabilmek ve hastalıklara engel olabilmek için büyük bir önem taşıyor. Özellikle erkeklerde 45 yaş ve üzeri, kadınlarda ise 55 yaş ve üzeri olan kişilerin bu tür rahatsızlıklara karşı son derece dikkatli olması gerekiyor.

Genç Yaşta da Ortaya Çıkabiliyor

Yapılan araştırmalarda ise 30 ile 35 yaş aralığındaki kişilerde de kalp ve damar hastalıklarının diyabet bağlı olarak ortaya çıktığı söyleniyor. Kalbi zayıflamaya başlayan hastalar ciddi hastalıklar ile karşılaşabiliyorlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolün en yüksek seviyede olması kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Diyabet veya hipertansiyon hastası olan kişiler kalp ve damar hastalıkları riski taşımakta olan kişiler arasında yer alıyorlar. Kolesterol düzeyinin normal olması ancak diyabet hastalığının mevcut olması da kalp hastalıklarının meydana gelmesine yol açabiliyor.