Şeker Hastalığı
Diyabet Hastalığında Bitkilerin Yeri

Diyabet Hastalığında Bitkilerin Yeri

Sağlıklı yaşam için sıkça başvurulan bitkiler artık birçok hastalığın tedavisinde de başvuruluyor.
0.0 (0 oy)

Dünya nüfusunda birçok kişide bulunan diyabet hastalığının tedavisi için bitkilerden faydalanılabilir. Diyabet tedavisinde, tıbbi bitkilerden elde edilen ilaçlar dünya nüfusunun yaklaşık %60 tarafından kullanılmakta. Doktor kontrolünde belirlenen ölçülerle tüketilmesi gerekir karar verilen bitkilerin.

Diyabet Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Soğan

Soğanda bulunan çeşitli besinler ve kuru soğanın içinde çözünmeyen fraksiyon özelliğiyle anti-hiperglisemik aktivite sağlar. Soğan ayrıca antioksidan ve hipolipidemik etkiye sahiptir. Diyabetik hastalara 50 g. soğan suyu tavsiye edilir. Kan şekeri ölçüsünü de kontrol altına aldığı sonucuna varılmıştır.

Sarımsak

Sarımsak uzun ömürlü bir bitkidir, kükürt bileşikleri ile keskin kokulu ve önemli bir hipoglisemik etkiye sahip olduğu kesindir. Bu etkinin, insülini arttıran hepatik metabolizmaya bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Sarımsak homojenatı ile beslenmiş diyabetik tavşanlarda insülin önemli ölçüde artmış, açlık kan glikozu azalmıştır.

Aloe Vera

Aloe, uzun bir zamandır popüler bir doğal tedavi ilacı olarak kullanılmaktadır. Aloe zamk özü, diyabetik farelerde glikoz toleransı arttırdığı kanıtlanmıştır. Diyabetin sonuçlarından biri olan geç yara iyileşmeleri Aloe vera ile en aza indirilmiştir.

Fesleğen

Tulsi olarak bilinir ve antik çağlardan beri, tıbbi özellikleri ile tanınır. Yaprakları ve suyu ile diyabetik hastalarda kan şekeri seviyesinin azalmasına neden olur.

Bektaşi Üzümü

Hindistan'da bu üzümün çekirdekleri diyabet tedavisinde kullanılır ve bu hastalık için birçok bitkisel formülasyonların önemli bir bileşenini oluştur bektaşi üzümünün içinde bulunan maddeler.

Mango

Mango yaprakları, Nijerya hekimlerinde ​​​​​diyabet tedavisinde kullanılan bir madde olarak kullanılmaktadır. Deneylerde mangonun diyabetik hastalarda kan glikoz düzeyini değiştirmemiştir, ancak lifli kısmı kullanıldığında diyabet için bir etkisi görülmüştür.