Şeker Hastalığı
Diyabet Hastasıysanız Dişlerinize Dikkat Edin!

Diyabet Hastasıysanız Dişlerinize Dikkat Edin!

Diş ve ağız sağlığı son derece önemli. Hayatımızdaki her şeyi çok yakından ilgilendirmektedir ağız sağlığı.
0.0 (0 oy)

Ağız sağlığı ve diş sağlığını etkileyen birden fazla faktör vardır. Bunlardan birisi de diyabet hastalığı.

Şeker Hastaları Dikkat!

Şeker hastalığı; pankreas organının yeterli insülin üretmemesi ya da vücudun üretmiş olduğu insülin etkili bir şekilde kullanamamasıdır. Ömür boyu devam eden kronik bir rahatsızlıktır. Hastalık insülin hücrelerinin azalması şeklinde devam eder ve ömür hasta bu rahatsızlıkla yaşamaya devam eder.

Tıpta diyabet olarak geçen ancak halk arasında “şeker hastalığı” olarak bilinen bu rahatsızlık diş ve diş etlerini de etkilemekte. Şeker hastalığının diş ve diş etlerine olan etkisi olumsuz yönde bir etkidir. Rahatsızlıkla artan kan şekeri miktarı damar yapısında bozukluklar ve enfeksiyona neden olmakta. Bunun sonucunda da ağız ve diş sağlığı sorunları oluşmakta. Yapılan araştırmalara göre toplumda şeker hastalığı olan kişilerin diğer kişilere oranla daha fazla ağız ve diş sağlığı sorunu yaşadığını ortaya koymuştur.

Bağ Dokuda Yapı Bozuluyor

Damarsal yapıdaki tahribat nedeni ile bağ dokusu yapısında bozulmalar oluşmakta. Bu bozulmalar sebebi ile diş etlerinde iltihaplanmalar oluşuyor. Diş etlerinde oluşan bu iltihapların yayılması ile dişi destekleyen kemiklerde kayıplar oluşabiliyor. Neticede diş çürümeden sallanıyor ve düşüyor. Çürüme olmadan dişlerinizi kaybedebiliyorsunuz. Bu nedenle dişlerinize ne kadar iyi baksanız da çürümeyi hissetmediğiniz için oluşan problemi fark etmeniz olasılıksız gibi. Şeker hastalarının bu nedenledir ki, dişleri sağlıklı bile gözükse, diş etindeki bazı rahatsızlıkların gözle görülemeyeceğinden mutlaka uzman bir diş hekimine düzenli olarak muayene olmakta fayda var.