Şeker Hastalığı
Diyabet İle Savaşta Hormon Tedavisi Işık Oldu

Diyabet İle Savaşta Hormon Tedavisi Işık Oldu

En yaygın rahatsızlıkların başında gelen diyabet her yaştan kişiyi bulurken bu hastaların sadece bir kısmı tedavi oluyor.
0.0 (0 oy)

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda yaptığı araştırmalar doğrultusunda Türkiye’de 5 milyonun üstünde kişide görülen diyabet hastalığının her geçen gün ilerlediğini tarihler 2035’i gösterdiğinde dünya çapında %60’a varan bir artış olacağını gösteriyor. Hastaların çoğu diyabet 2 denen tür içerisinde yer alıyor.

Diyabetin Oluş Nedeni

Diyabet her yaşta görülen bir hastalık olmasının temel sebebi vücudun şekeri yeteri kadar kullanamaması. Her vücudun enerji için şekere ihtiyacı var. Çeşitli besinlerden alınan şeker vücutta enerji olarak kullanılır. Doğru beslenme olmaması vücudun fonksiyonlarını yerine yeteri kadar getirmemesi ile şeker vücutta diyabet tetikliyor. Diyabet 2 en çok görülen hastalık olurken korunma yolları özellikle beyaz ekmek, un, aşırı yapay şeker vb. şeylerin tüketilmemesi. Sağlıklı yaşam, doğal besinlerle ile diyabete karşı önemle alınabilir. Diyabet ile ilgili yapılan araştırmalar her gün yeni bir tedavi yolunu ortaya koyuyor.

Hormon Kullanımı ile Diyabetle Savaş

Diyabet ile ilgili çok sayıda tedavi yöntemi geliştiren uzmanlar ergenlikte kullanılan bir ilaç ile yeni bir tedavi sürecinin başlayabileceğini kanıtladı. Ergenlikte yaşanan problemler ve üreme konusunda tedavi için kullanılan Kisspeptin isimli ilaç uzmanlar tarafından şeker oranını dengelediğini kanıtladı. Uzmanların yaptığı buluş ile ilerde diyabet için yeni bir dönem başlayacağı açıklandı.

Kilo Diyabeti tetikler.

Yeni ilaçların ortaya çıkması ile beraber tıp uzmanları diyabet ile verilecek en iyi savaşın kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve doktorlar ile ortak çalışma içinde olmak olarak anlatıyor. Vücudun ihtiyacından fazla alınan şekerin vücut tarafından emilememesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun da en kolay yolu sağlıklı yaşam.