Şeker Hastalığı
Diyabet Oranı Gün Geçtikçe Artıyor!

Diyabet Oranı Gün Geçtikçe Artıyor!

Diyabet hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi veya pankreasın vücudun ürettiği insülini doğru bir şekilde kullanamaması sonucu oluşur.
0.0 (0 oy)

Normal bir metabolizmaya sahip olan insanlarda vücuda alınan besinler glikoza (şekere) dönüşmek üzere bağırsaklarda parçalanıp oradan kana geçer. Bununla birlikte kandaki şeker miktarı yükselir. Sağlıklı insanlarda kanda bulunan şeker pankreasın salgıladığı insülin yardımıyla hücrelerin içini taşınır. Ancak diyabet hastalarında vücutta insülin hormonu salgılanmadığı için şeker hücrelere taşınamaz ve sonucunda şeker kanda birikmeye başlar. Bu şekerin kanda birikmesi ile organlarda ciddi sorunlar meydana gelir.

Dünya Standartlarının 3 Katı Diyabet Oranı

Dünyada ve ülkemizde diyabet hastalığı giderek artıyor. TURDEP-II çalışmalarının 1997-1998 yılında yapılan ilk çalışmasında diyabet sıklığı oranı %7.2 idi. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılında öngördüğü diyabet sıklığı oranına eşitti. Bu araştırmadan 10 yıl sonra yapılan TURDEP-II araştırmaları sonucu diyabet sıklığı oranı %90 artarak %13.7 geldi. Bu hastalığın görünme oranı hareket edenlerin, etmeyenlere göre daha düşük. Fazla kilo da bu hastalığı tetikleyen nedenler arasında yer alıyor. Dünyada 2013 verilerine göre diyabet hastası sayısı 382 milyon. Bu rakamın 2035 yılında 592 milyona çıkması bekleniyor. Ülkemizde ise 2035 yılında bu sayının 12 milyon olacağı öngörülmekte.

Diyabet Hastalığını Engellemek

Diyabet hastalığın en sık görüldüğü yaş aralığı 40-59’dır. Ancak diyabet bu yaşa gelinmeden engellenebilir. Diyabeti engellemek için; sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, kilo kontrolü yapılması gerekir. Bu üç yol tam anlamıyla Ülke genelinde yapılması halinde bu oranlar aşağıya çekilebilir. Bunlardan birincisi olan sağlıklı beslenme, bu konuda yapılması gereken sebze ve meyveleri beslenmenizde ön plana koymak olmalı. Nişastalı olmayan sebzeler ve parlak renge sahip meyveler yüksek oranda antioksidan değeri yüksek vitamin ve lif içerir. Bunlar kan şekerini dengede tutar. İkincisi düzenli egzersiz, bu sadece diyabet konusunda değil daha birçok konuda sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar. Ayrıca insülin ihtiyacını azaltarak kan şekerini dengeler. Sonuncusu kilo kontrolü, gün boyunca öğün atlamamak, abur cubur yiyeceklerden kaçınmak gerekli. Özellikle şekerli içeceklerden. Bu yöntemlerin her biri çok önemlidir ve düzgün uygulandığında diyabet hastalığı engellenebilir.