Şeker Hastalığı
Diyabet Organları İçten Etkiliyor

Diyabet Organları İçten Etkiliyor

Diyabet rahatsızlığının iç organları yavaş yavaş etkilediği ve son derece tehlikeli olduğu ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Türkiye Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İnönü Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. İbrahim Şahin, toplum tarafından şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabetin pek çok farklı organı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Şahin, AA muhabirlerine verdiği röportaj içerisinde, diyabetin oldukça eski çağlardan beri insan tarihinde yer aldığını ve son yüzyılda tedavisinin olduğunu fakat bu tedavilerin henüz hastalığı ortadan tamamen kaldırabilecek güçte olmadığını söyledi.

Pankreas bölgesinde yeterli insülin olmaması ya da üretilen insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması sebebiyle ortaya çıkan diyabet hastalığının olumsuz etkilerini sayan Şahin, Avrupa’da en fazla diyabet hastalığı görülen ülkenin Türkiye olduğunun da altını çizdi.

7 Milyon Diyabet Hastası Var

Şahin sözlerine şu şekilde devam etti;

“Kronik bir hastalık olan tip 2 diyabet gizli ilerlemektedir. 5-10 yıl boyunca bu hastalığı yaşayabilir ve hiçbir şekilde fark edemeyebilirsiniz. Bu sebeple farkındalık diyabet hastalığında önemlidir. Çeşitli belirtiler görmeden önce eğer ailenizde diyabet var ise ya da kilonuz fazla ise mutlaka gerekli testleri yaptırmanız gereklidir. Semptomları erken teşhis etmek ve doktor tarafından uygun tedaviyi almak son derece önemlidir. Aksi takdirde diyabet organlarınızı iç kısımlardan ele geçirerek olumsuz yönde etkileyecektir.”

Türkiye’de 7 milyonu aşkın kişinin diyabet hastalığı yaşadığını söyleyen Şahin, farkındalık yaratılması amacıyla devletin de bu konuda çeşitli seminerler düzenlemesi gerektiğini söyledi.