Şeker Hastalığı
Diyabet (Şeker Hastalığı) Beldeki Yağlanma ile Orantılı

Diyabet (Şeker Hastalığı) Beldeki Yağlanma ile Orantılı

Diyabet hastalığı riskinin bel bölgesinde yağlanma ile doğru orantılı olduğu ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Vücuttaki yağlanma, özellikle de bel çevresindeki yağlanma şeker hastalığının belirtilerinden biri olarak sayılıyor. Uzmanlar kadınlarda bel kalınlığının 80, erkeklerde ise 94 santimetrenin üstünde olanların diyabetik açıdan değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Japon kökenli Amerkalılarda yapılan bir çalışma, bel çevresi arttıkça Tip-2 diyabet gelişme riskinin 2,7 kat arttığını ortaya koymaktadır. Bel çevresi kadınlarda 80 santimetrenin, erkeklerde 94 santimetrenin üzerinde olması Tip-2 diyabet riskini doğurmaktadır.

Obezite Diyabet Riskini Arttırıyor

Şeker hastalığının uzuv kayıpları başta olmak üzere ölümlere de yol açabildiği bilinmekte. Çok kalori alımıyla beraber artan gövdesel obezitenin giyabetik gelişimde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Şişmanlık olması bile bel çevresinin kalınlığının normalin üzerinde olması durumunda Tip 2 diyabetin gelişme riski artıyor. İç organların üzerinde bulunan yağ dokusunun artması insülin direncine sebeb veriyor. Tip 2 diyabetin en fazla orta yaş grubunda bulunmasıyla birlikte kilo kontrolünün sağlanması ciddi önem taşıyor. Dünya genelinde 100 kişiden 8'inin diyabetli olmasıyla birlikte artan kilo durumlarında mutlaka doktor kontrolünde gerekli testlerin yapılması gerekiyor.

Sabah Yorgunluğu Dikkat Çekici Bir Faktör

Vücutta hissedilen ve kronikleşen yorgunlukların diyabetik hastalıklardan biri olabileceği belirtiliyor. Kilo kontrolünün düzenli olarak yapılması ve fiziksel aktivitelerin arttılması, sağlıklı ve taze ürün tüketiminin devamlılaştırılması gerekiyor. Hareketsiz yaşantı diyabet hastalığını etkileyen en büyük faktörlerden birisi olarak biliniyor.