Şeker Hastalığı
Diyabet Testi Neden Yaptırılmalı?

Diyabet Testi Neden Yaptırılmalı?

Şeker hastalığı testlerinin zamanında yaptırılması hayati bir önem taşıyor.
0.0 (0 oy)

Halk arasında şeker hastalığı olarak da anılan diyabet hastalığı pankreas bölgesinde yeterli insülinin üretilmemesi ve üretilen insülinin verimsiz şekilde kullanılmasından dolayı kan şekerinde yükselmeye yol açan bir hastalıktır. Hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmiş olmasının da şeker hastalığını da yol açtığı bilinmektedir. Ömür boyu sürebilecek olan şeker hastalığı için gerekli tedbirler alınmazsa organlarda hasara da yol açabilir.

Bu sebeplerden dolayı şeker hastalığı belirtileri ortaya çıktığı zaman ilk şüphe anında mutlaka uzman bir doktora giderek diyabet testi yaptırılmalıdır. Glukoz tolerans testlerindeki en temel amaç şeker hastalığının tanısıdır. Test sabah saatlerinde yapılır. Test esnasında hastalar oturarak dururlar ve hastaların su dışında herhangi bir şey tüketmesi kesinlikle yasaktır.

Glukoz ve İnsülin Testi

Hastalara test başlamadan önce glukozlu bir su içirilir ve onlardan kan alınır. 1,2 ve 3. saatlerden sonra tekrar kan alınarak karşılaştırmaya yapmaya devam edilir. İnsülin direnci testleri de açlık sonrası alınan kan şekeri ile açlık insülin düzeyinin birbiri ile çarpılması ve 405’e bölünmesi şeklinde yapılır.

Testlerin düzenli olarak tam vaktinde yaptırılması hastalığın ilerlememesi ve tedavinin başarılı olabilmesi açısından son derece önemlidir.