Şeker Hastalığı
Diyabet ve Alternatif Tıp Tedavisi

Diyabet ve Alternatif Tıp Tedavisi

Şeker hastalığı olan kişilerin alternatif yöntemlerle bu illetten en az etkilenmek ve hatta iyileşmek için ipuçların yer aldığı yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.
5.0 (1 oy)

Alternatif tıp geçmişe nazaran günümüzde daha güvenilir ve daha çok rağbet görmekte. TV kanalları bile dahil tüm yayınlarda artık ufak tefek anekdotlar ve bilgiler veriliyor. Birçok hastalığa bitkisel yollarla bulunabilen çözümler sayesinde gün geçtikçe ilgi artarken artık üniversitelerde bile bu işe dair bölümlerin açılabileceği konuşuluyor. Eskiden bu tip bitkisel ilaçlara ilkel gözü ile bakılırken şimdilerde bu tarz yollarla sağlanan sağlık haberleri arttıkça hem halkın hem de bilimsel çalışmaların ilgi odağına oturuyor. Alternatif tıbbın şifa sağladığı birçok hastalıktan biri de şeker hastalığı. Bir diğer adı da diyabet olan bu hastalığın modern tıpta dahi kesin bir çözümü yok. Sadece şekeri kontrol altına almak üzerine verilen bir tedavi sonucu hastalar ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar. Kurtuluşu olmamasının yanında üstelik bu verilen ilaçlar her zaman etkili olamaya biliyor. İşte insanları şifalı bitkilere iten bir nedende bu. Kesin çözümü olmayan tedaviler ve hastalığın getirdiği negatif etkileri kesemeyen sürekliliği olan ilaç tedavileri. Peki ya bu hastalığın nedenleri nedir? Hastaların yaş aralığı kaçtır? Ve alternatif tıptaki çözümler nelerdir?

Şeker hastalığı üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki hastalığın oluşmasında belirli başlı bir neden yok. Fakat genel olarak özetlemek gerekirse; ailesinde şeker hastalığı bulunan kişiler, aşırı kilolu olan kişiler, yaş ilerledikçe zamanla iç organların zarar görmesi ile zedelenen pankreas yüzünden hasta olan kişiler arasındadır. Ama yaşının genç olması ve kişinin kilosunun olmaması da hasta olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü henüz küçük bebeklerin ve daha anne karnında olan çocuklarında dahi hasta olduğu gözlemlenmiştir. Çok sık idrara çıkmak, sürekli halsizlik yorgunluk, ciltte kuruma ve iştahın açılması gibi belirtiler ise şeker hastalığının başlangıcı ve belirtileridir. Bu gibi belirtiler görüldüğü an uzman bir doktora başvurulması önerilir. Şeker hastalığı belirtileri görüldüğünde eğer henüz bir adım atılmamışsa ileride olabilecek hastalıklar ise kişiye ölüme kadar götürebilir. Kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, görme bozukluğu ve hipertansiyon gibi hastalıklar diyabetin ileri de doğuracağı hastalıklardandır. Hastalığın çeşitli testlerle tanısı koyulurken, tanıdan sonraki tedavi süreci ise ömür boyu ilaçlar kullanmaktır. Tabi ki hastalık mağdurları da ömür boyu ilaç kullanımını cazip bir yol olarak görmedikleri için yeni yöntemlere başvuruyor ve araştırıyorlar. İşte bu noktadan sonra devreye alternatif tıp girerek hastayı daha fazla rahatlatıyor.

Şifalı bitkiler, şeker hastalığına iyi gelen meyveler ve sebzeler şimdi bunlardan bahsedelim. Öncellikle hiç bir işlem yapılmadan sadece tüketilerek size iyi gelebilecek ve aşina olduğumuz hepimizin mutfağında olan sebze ve bakliyatlarla başlayalım. Soğan, fasulye, lahana, turp, çay, tere, defne, domates, tarçın, yer fıstığı ve sarımsak gayet aşina olduğumuz ve mutfağımızda kullandığımız şekeri dengeleyici ve kontrol altında tutan malzemelerin başında gelir. Ayrıca genelleme yapmak gerekirse tahıllar, bakliyatlar, omega 3 yağ asitleri ve zeytinyağı da gayet yararlı olarak bilinmektedir. Bunların dışında çokta aşina olmadığımız çemenotu, acı su kabağı, makadam yemişi, gummar gibi çeşniler de şekerin kontrol altına alınmasında büyük rol oynuyor. Bunlar sade şekilde ve ya günlük yemeklerin içerisinde kullanarak tüketebileceğimiz maddeler fakat büyük profesörler tarafından paylaşılan bazı kürler de mevcut. Bunlar için de enginar yaprağı kürü, karahindiba kökü kürü ve zeytin yaprağı kürü gibi farklı şekillerde pişirerek veya kaynatılarak yapıla bilen karışımlardandır. İşte bu tarz bitkisel işlemlerle de modern tıbbın yanına takviye olarak hastalığımıza çözüm üretebiliriz.