Şeker Hastalığı
Diyabet ve Obezite Ömrünüzü Çalıyor

Diyabet ve Obezite Ömrünüzü Çalıyor

Diyabet ve obezite hastalıklarının insan ömrünü de kısalttığı söyleniyor.
0.0 (0 oy)

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, diyabet ile obezite hastalıklarının yaşam kalitesini negatif bir şekilde etkilediğini söyledi.

Değişmekte olan yaşam tarzları, fiziksel aktivitelerin azalması ve sağlıksız beslenme ile ortaya çıkan diyabet obezite hastalıklarının Türkiye’de görülme oranları giderek artmaya devam ediyor. Bu konuda açıklama yapan Bayraktaroğlu ise şu şekilde konuştu, “Obezite ve diyabet hastalıkları kontrol edilmediği zaman göz kaybı, böbrek kaybı, sinirlerin hasar görmesi, beyin ve damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor. Obezite ve diyabet hayat standartlarınızı doğrudan negatif bir şekilde etkilediği gibi aynı zamanda yaşama sürenizi de etkileyerek ömrünüzü çalabiliyor.”

Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

Toplumun bu hastalıklar ile ilgili bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktarğlu, 2009 yılının sonlarında dünyadaki diyabet nüfusunun 230 milyon olduğunu ve 2030 yılında 440 milyona kadar ulaşabileceğini söyledi. Bu rakamları değerlendirdiğiniz zaman ise %80’lik büyük bir artış söz konusu oluyor. Bu duruma göre yapılacak olan sağlık yatırımlarının tamamı diyabet ve obeziteye yapılacak demektir.

Türkiye’de de son 10 yılda neredeyse iki katına çıkan diyabet hastalığı görülme oranları %15 oranında yükselmiş durumda. Erkeklerde ve kadınlarda eşit şekilde ortaya çıkabilen bu hastalıktan korunabilmeniz için düzenli yürüyüş ve sağlıklı bir beslenme düzeni edinmiş olmanız gerekiyor.