Şeker Hastalığı
Diyabet ve Yüksek Tansiyon için Stevianın Faydaları

Diyabet ve Yüksek Tansiyon için Stevianın Faydaları

Bursa’da üretilmekte olan stevia adlı şeker otunun diyabet ve yüksek tansiyona iyi geldiği açıklandı.
0.0 (0 oy)

Bursa’da yetişmekte ve üretilmekte olan stevia adı verilen şeker otu son zamanlarda şeker hastaları ve yüksek tansiyon sahibi kişilere tavsiye ediliyor. Uludağ Üniversitesi Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu Seracılık Bölümü tarafından yetiştirilmekte olan şeker otu (Stevia) pek çok farklı hastalığa deva oluyor.

Seracılık Bölümü Öğretim Görevlisi olan Hakan Erdoğan, şeker hastalığının dünya çapında yaygın bir hastalık olduğunu ve şeker hastaları için şeker otunun son derece önemli olduğunu söylüyor.

Şeker Yerine Kullanılabilir

Bitkinin yapraklarından elde edilen sitefiyozit maddesinin insan beyninde şeker olarak algılandığını söyleyen Erdoğan, “Sanayi olarak üretildiği zaman bu ürün normalinden 300 kat daha fazla tatlı algılama kapasitesine sahip olabilen bir üründür. Bitkiyi kullanan şeker hastalarının kan şekerlerinin hızlı bir şekilde düştüğü yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür.” açıklamasını yaptı.

Hakan Erdoğan, “Ürün şekere alternatif olarak çay, kahve ve diğer tatlı gıdalarda da kullanılabilir. Şeker hastaları tatlı yemek istedikleri zaman bu üründen yararlanabilirler. Araştırmalarımız aynı zamanda bu bitkinin yüksek tansiyon, stres ve asabiyete de iyi geldiğini göstermektedir.” şeklinde konuşuyor.