Şeker Hastalığı
Diyabete iyi gelen 10 besin

Diyabete iyi gelen 10 besin

Diyabete karşı savaş, doğru beslenme ile başlar. Doğru beslenme ise bu 10 besinle başlar.
0.0 (0 oy)

Beslenmeyse dikkat etmek ve doğru besinlerle beslenmek diyabeti kontrol altına almanın en doğru yoludur. Hatta tamamen yok etmeniz dahi mümkün. Şimdi sizler için hazırladığımız yazımızda kan şekerini azaltmaya ve diyabetten kurtulmayı sağlayan besinlerden söz edilmektedir.

            Diyabete iyi gelen 10 besin sırası ile aşağıdaki gibidir:

  1.       Tarçın: Hoş bir tadı olan tarçının yediğiniz her şeyin üzerine biraz serpiştirmeniz kan şekerinizin düşmesine yardımcı olur. Tarçının yaptığı etki ile çalışmasına etki ederek glikozun hücreler tarafından daha fazla emilmesini sağlar. Yapılan araştırmalar sonucu günde az miktarda tarçın tüketmek kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Araştırmaların göstermiş olduğu bu bilgiler doğrultusunda yediğiniz veya içtiğiniz her şeye tarçın eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.
  2.       Sebzeler: Mineral ve vitamin deposu olan sebzelerin düşük kalorili olmaları ve de lifli yapıları bakımından tok tutma gibi bir özelliğe sahiptirler. Yemeklerinizde sebze ağırlıklı bir tüketim yapmanız demek yağ ve karbonhidratları az tüketmeniz demek olacaktır. Basit karbonhidratların kan şekerini yükselttiği ve yağların da doymuş olması ile de insülin direncini düşürdüğünden sebze tüketerek bu gibi zararlı gıdalardan az tüketmek gereklidir.
  3.       Meyveler: Meyveler sebzeler gibi mineral ve vitamin deposudur. Düşük kaloriye sahiptirler. Lifli yapılarından dolayı da tok tutma özelliği vardır. Çoğu gıdaya göre kalorisi düşüktür. Meyvenin en büyük özelliği, kalbi, gözleri ve sinirleri koruyan antioksidan içermeleridir. Meyveleri sıkılmış halde değil tüm olarak tüketmek daha doğru olacaktır. Çünkü meyveler sıkıldığı zaman içerisindeki mineral, vitamin ve lif oranı düşmekte ve pek bir yararı kalmamaktadır.
  4.       Balık: Yağlı bir et tüketmek yerine balık tercih edilmesi daha doğrudur. Protein açısından yüksek oranda bulundurması ve pratik hazırlanabiliyor olması da tercih edilmesi gereken nedenlerindendir. Omega-3 yağ asitleri için yağlı balık tercih edilmelidir. Bu durumda damarların daha sağlıklı kalması sağlanır. Genellikle diyabet hastalarının düşük HDL ve yüksek trigliserid oranlarına sahip olurlar. Balıkta bulunan omega-3 bu değerlerin normal değerlere gelmesine yardımcı olur. Mümkün olduğunca sık bir şekilde balık tüketimine özen gösterin.
  5.       Hindi ve Tavuk Göğsü: Düşük kalorili olması ve az yağlı olması ile tavuk göğsü çok önemli bir gıdadır. İçerisinde doymuş yağ barındırmadığından kolesterolü dengede tutar ve insülin direncini azaltır. Tavuk göğsüne göre hindi göğsü yağ ve kalori açısından daha da düşüktür.
  6.       Kabuklu Yemişler: Kalp hastalıkları için direnç gösteren yağlar açısından kabuklu yemişler birebirdir. Bu yağlar aynı zamanda insülin direncini de azaltmaktadır. Kabuklu yemişler E vitamini, magnezyum ve lif açısından zengindir. Bunlar kan şekerini kontrol altında tutmaya yarar. Uzmanlar çok tüketilmemekle birlikte diyetlerde tüketildiğinde kilo vermeye yaradığını da söylemektedirler. Kalorisi yüksek olduğundan fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir.
  7.       Zeytinyağı: İyi yağ olarak bilinen zeytinyağı kalbin koruyucudur. Zeytinyağı kan şekerinin sabit kalmasını sağlar. İnsülin direncini azaltır ve bu şekilde etki yapar. Yemeklere zeytinyağı kullanmaya özen gösterin fakat fazla tüketiminden kaçının kilo almanıza neden olabilir.
  8.       Yoğurt: Kalsiyum bakımından zengin, kilo vermeye yardımcı ve proteince zengin bir süt ürünüdür. Kalsiyum oranı yüksek gıdalarla beslenildiği zaman kolay kilo verildiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kilo kaybı demek insülin direncinin azalması demektir. Bu da kan şekerini kontrol altına alır.
  9.       Fasulye: Lif oranının yüksek oluşu ile tok tutmaya yarayan fasulye kan şekerinin düşmesini engeller ve olması gereken değerlerde olmasına yardımcı olur.
  10.   Sarımsak: Yapısında bulunan allicin ve APDS bileşenleri ile kan şekerini kontrol altında tutmaya yarar.