Şeker Hastalığı
Diyabetik Ayaklar için Ameliyatsız Tedavi

Diyabetik Ayaklar için Ameliyatsız Tedavi

Şeker hastalarının yaşadığı damar tıkanıklıklarına anjiyo ile neştersiz tedavi yapılabiliyor.
0.0 (0 oy)

İzmir Kent Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yiğit Göktay, şeker hastalarının yaşadığı ayak ya da bacak kayıplarına yol açan damar tıkanıklıklarının ameliyatsız bir şekilde anjiyo ile açılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Göktay, “Yeni yöntem sayesinde diyabetik ayak adı verilen bu rahatsızlığa sahip olan kişiler uzuv kayıpları yaşamadan kurtulabiliyorlar.” dedi.

Bacaklarda meydana gelebilen damar tıkanıklığı sorunlarının pek çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirten Göktay, damar sertleşmesi ve bu duruma bağlı olarak meydana gelebilen damar tıkanıklığı sorunlarının yalnızca kalp damarlarında olmadığını söyledi.

"Vücudun bütün damarlarını etkileyebiliyor"

Prof. Dr. Göktay, “Vücudun bütün damarları aynı hastalıktan etkilenebiliyor. Kalp ve beyin gibi bölgelerde ortaya çıkan tıkanıklıklar aynı zamanda ayak ve bacaklarda da sık sık ortaya çıkabiliyor. Damar sertliği ve tıkanıklıkları çok sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Bu hastalığı yaşayanların büyük bir çoğunluğunu ise şeker hastaları oluşturuyor.” dedi.

Ameliyatsız tedaviler konusunda uzun yıllardır başarılı işlere imza atan Prof. Dr. Yiğit Göktay, “Kritik bacak iskemisi yaşayan hastalara tedavi yapılabildiğini ancak erken teşhisin ve müdahalenin son derece önemli olduğunu belirtti.