Şeker Hastalığı
Diyabetik Beslenme ve Kompleks Karbonhidrat

Diyabetik Beslenme ve Kompleks Karbonhidrat

Diyetisyen Gülay Kızıl, diyabet hastalarının ne tür beslenmesi gerektiği hakkında önemli açıklamalar yaptı.
0.0 (0 oy)

Diyabet hastası olan kişilerin uyguladığı diyetlerdeki karbonhidrat oranlarının %50 ile %55 arasında olması gerektiğini söyleyen ünlü diyetisyen Gülay Kızıl, “Karbonhidrat tercihlerimizi lif içerikli olan ve kan şekerimizin ani yükselmesine sebep olmayacak olan kompleks karbonhidrat adı verilen karbonhidratlardan yana yapmalıyız. Kompleks karbonhidrat elde edebilmek için tam tahıl ekmeği, baklagiller, nişasta ve yulaf ezmesi gibi gıdalar tüketilebilir. Gıdaların yağ miktarlarına da dikkat edilmelidir.” açıklamasını yaptı.

Yağsız Diyetler Sakıncalı

Yağsız bir diyetin A, D, E ve K vitamini eksikliğine yol açabileceğini söyleyen Kızıl, hastalara tam yağsız diyetleri önermediklerini söyledi. Et yemeklerinde ise ekstra yağ ilave edilmesinden uzak durulması gerektiğini söyleyen Gülay Kızıl, sebze yemeklerinin ise zeytinyağı, ayçiçek yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar ile birlikte tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sebze yemeklerine koyulabilecek yağ ölçüsü olarak ise bir tatlı kadar yağ oranı verildi. Gülay Kızıl, “Kompleks karbonhidrat diyabet hastalarının kesinlikle tüketmesi gereken bir karbonhidrat türüdür. Özellikle diyabete bağlı sıkı bir diyet uygulanıyor ise mutlaka kompleks karbonhidrat içermekte olan gıdalar bol bol tüketilmelidir.” açıklamalarını yaptı.