Şeker Hastalığı
Diyabetle ilgili en önemli 5 soru

Diyabetle ilgili en önemli 5 soru

Vücudun kan şekerini hücrelere doğru şekilde alamaması ve depolayamaması oalrak tanımlanan diyabet hastalığı hakkında aklınıza takılan sorular mı var?
0.0 (0 oy)

Vücudun kan şekerini hücrelere doğru şekilde alamaması ve depolayamaması oalrak tanımlanan diyabet hastalığı hakkında aklınıza takılan sorular mı var? Diyabet belirtileri nelerdir? Diyabet nedir ve nasıl tedavi edilir? Diyabet hastalığının belirtileri varsa neler yapılmalıdır? İşte bunun için 5 kritik soruda diyabet hastalığını anlamaya çalışacağız.

  1.        Diyabet Nedir?

                Vücudumuza aldığımız besinlerde bulunan glikoz ve şeker eğer fazla alınmışsa karaciğer ve yağ hücreleri bunu daha sonra kullanılmak üzere depolar. Pankreasın salgıladığı insülin hormonu kanda şeker değerlerinin artmasını engelleyici rol üstlenir ve hücrelerin içerisine girmesini sağlar. İnsülin yeteri kadar salgılanmazsa, yani eksikliği halinde diyabet hastalığı ortaya çıkar. İşte diyabet nedir sorusuna verilecek kısa yanıt budur.

  1.        Diyabet Nedenleri?

Diyabet hastalığı iki tip olarak ayrılmıştır. Tip 1 denilen ve genellikle çocuklarda ve gençlerde görülen insülin hormonunun hiç salgılanmadığı hastalardır. Bunlarda pankreas insülin üretimi yapmaz ve ömürlerinin sonuna kadar enjeksiyon ile insülin tedavisi alırlar. Tip 2 ise insülin hormonunun yetersiz olduğu ve aşrı kilo ve dengesiz beslenmenin kan şekeri değerlerini yükselttiği hasta tipidir. Bu hastalar tedavi süreci ve dengeli beslenme ile bu hastalığı yenebilirler.

  1.        Diyabet Nasıl Önlenir?

Tip 1 hastaları için insülin tedavisi gerekirken Tip 2 hastaları için beslenme ve egzersizler ile hastalık giderilebilir veya sağlıklı yaşam standartları yakalanarak diyabet riskinden korunabilir.

  1.        Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığının belirtileri halsizlik, sık susama ve sık idrara çıkma, kilo kaybı, cilt hastalıkları ve bulanık görme diyebiliriz. Ayrıca diyabet belirtileri arasına iyileşmeyen yaraları da koyabiliriz.

  1.        Tedavi Süreci

Diyabet nedir denildiğinde test ve tespitler yapıldığında kan şekerinin belirli değerlerin üzerinde olması durumunda hastalığın tespitinin olduğu durumlardır diyebiliriz. Diyabet hastalığının belirtileri ve diyabet belirtileri ile karşılaşıldığını bir uzmana görünerek tedavinin başlanması gerekir. Bu tedavi ömür boyu süreceği gibi kısa sürede de sonuca varmaktadır.