Şeker Hastalığı
Diyabetlilere bitkisel çözümler

Diyabetlilere bitkisel çözümler

Günümüzde pek çok insanın maruz kaldığı diyabet için bitkisel çözümler, ağrıları, yaraları ve diğer etkileri hafifletiyor.
4.0 (1 oy)

Şeker hastalığı, günümüzde birçok insanın yakalandığı bir sağlık problemidir. Her yaşta insan için bir tehdit oluşturmaktadır. İlaçlarla tedavi edilerek iyileşme durumu için erken teşhis oldukça fazla önem arz etmektedir. Şeker Hastalığına alternatif olarak bitkisel çözüm de bulmak mümkündür. Bitkisel olarak uygulanan tedavi yöntemlerinin sonuç verebilmesi için en az iki üç ay uygulanması gerekir. Şeker hastalarına okaliptüs bitkisinin demlenerek içilmesi iyi gelmektedir. 1 litre suya bir kaşık yaprak konarak 15 dakika boyunca şenlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek her yemekten önce bir çay bardağı içilir. Yemeklerden önce ta da yemek aralarında üç dört kez tekrarlanmak koşulu ile 1 bardak suya 1 kaşık yulaf unu katılıp orta ateşte salep kıvamına gelecek şekilde pişirilip, tüketilir. Şeker hastaları ilaç tedavisine alternatif olarak bitkisel çözümler arayabilirler. Bu durumda bu karışımların kullanılması faydalı olacaktır. Şeker hastalığı için ekşi yoğurttan cacık yaparak tüketilebilir. Ayrıca ekşi nar, çakal eriği ve limon tüketilmelidir. 1 litre kaynar suya 1 kaşık ceviz yaprağı konarak 15 dakika demlenip, süzülerek her yemekten önce bir çay bardağı tüketilir. Şeker hastaları ayrık kökü ve hindibayı kaynatarak günde 1 bardak içmelidir.

Şeker hastalığı çocuklarda dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Çocuklarda farklı belirtilerle kendini belli edebilir. Hastalık ne kadar erken fark edilirse önlem almak o kadar etkili olur. Çocuklarda gece idrara çıkma ve bezlenmedikleri halde altına kaçırma gibi sorunlar varsa dikkat edilmelidir. Kilo kaybı, büyüme geriliği ve ciltte Oluşan enfeksiyonlar şeker hastalığı belirtileri arasındadır. İnsüline bağımlı diyabet çocuklarda en çok rastlanan şeker hastalığı türüdür. 5-7 yaş oldukça fazla rastlanan yaş aralığıdır. Çocuklarda şeker hastalığı kendini farklı belirtilerle belli edebilir. Bu nedenle ne kadar erken fark edilir ve doktora götürülürse o kadar hafif geçer. Fark edilmemesi durumunda ilerleyeceği için daha ağır geçecektir. Yorgunluk, çok susama durumları da belirtiler arasında yer almaktadır. Çocuklardaki bu şeker hastalığında insülin bulamama durumunda koma hali görülebilir. Oldukça dikkat gerektiren bir çocuk hastalığıdır. Şeker hastalığını tamamen iyileştirerek vücuttan atacak bir tedavi yöntemi henüz bulunmamasıyla birlikte belli seviyelerde tutarak hastaların yaşamlarına devam etmelerine yardımcı olacak tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuklardaki şeker hastalığında insülin alımı enjeksiyonla yapılmalıdır. Ağızdan alınması yoluyla mide de parçalanacağı için etkili olmayacaktır. Çok küçük yaşta bu hastalıkla uğraşmak zorunda kalan çocukların bu hastalık baş edebilmesi için ailelerine büyük görevler düşmektedir. Okul çağındaki çocuklar hem hastalığın gereklerini yerine getirmek hem de yaşantılarına normal çocuklar gibi devam etmeye çalışırlar. Günlük şeker ölçümü ve insülin takviyesi yapılması gerekir. Bunun yanı sıra okula gidip normal sağlıklı çocuklar gibi koşup oynamaları da gerekir. Bu durumda ailelerin desteği ile daha rahat bir hastalık evresi geçirilebilir. Bu nedenle çocuklarda bu hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir.


Erişkinlerde şeker hastalığı dikkat edilmezse ve tedavi ile kontrol altına alınmazsa kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle devamlı şeker ölçümü yapılmalı ve tedavi koşullarına uyulmalıdır. Ayrıca bitkisel kaynaklı tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir. Kekik çayı şeker hastaları için oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü kekik kandaki şeker miktarının azalmasını sağlamaktadır. Hastalık süresince yumurta, mercimek ve kuru fasulye tüketilmemelidir. Yağsız ürünlerin tüketilmesi daha yararlı olacağı için şeker hastaları buna dikkat etmelidir. Yağlı yiyecekler yerine bol miktarda sebze tüketimi yapılabilir.