Şeker Hastalığı
Diyabette İnsülin İğnesi Kullanımı

Diyabette İnsülin İğnesi Kullanımı

Şeker hastalığı tip 1 diyabet (insülin üretiminin azalması) ve tip 2 diyabet (insülin direncinin gelişmesi) olarak genel iki başlığa ayrılır.
0.0 (0 oy)

Kişinin şeker hastalığı, ilaçla tedavi edilebilir düzeyde ise insülin iğnesine gerek duyulmaz. Ancak şeker değerleri sınırın üzerinde olan bireylerde insülin tedavisi zorunlu olabilir. İnsülin iğnesi hastanın şeker değerlerine göre doktor tavsiyesi ile farklı dozlar belirlendikten sonra uygulanır. İnsülin iğnesi direkt olarak kana karıştığı için doktorun verdiği dozların altında ya da üzerinde insülin dozu uygulanmamalıdır. Hastaların gün içinde tükettikleri besin özelliklerine göre farklı dozlar uygulayabildikleri insülin dozları, geri dönülemez sorunlara yol açabilir. İnsülin iğnesi dozları; düzenli tahlil ve tetkik sonuçlarına göre belirlendiği için, şeker hastalarının kendi günlük şartlarına göre insülin dozları belirlememeleri gerekir. Şeker hastası olan kişi; insülin iğnesini, saklama koşullarına uygun olarak muhafaza etmelidir.

İnsülin İğnesi Günde Kaç Defa Kullanılır?

İnsülin iğnelerinin kullanımı ve vücut için gerekli doz miktarı uzman doktorlar tarafından, hastanın verilerine göre belirlenir. Şeker hastaları, uzman doktorlar tarafından belirlenen dozu tek seferde ya da bölünmüş dozlarla uygulayabilirler. Genel kullanım 12 saatlik aralıklarla, sabah ve akşam şeklinde bölünen dozlardır. Ancak hastanın düşük dozlarda iğneye ihtiyaç duyması durumunda gün içerisinde bir kez de insülin iğnesi uygulanabilir. Şeker hastalığı riskli olarak nitelendirilen bireylerde ise; insülin dengesinin sağlanabilmesi için, gün içerisinde birden çok doz uygulanabilir. Şeker hastalarının olumsuz sonuçlarla karşılaşmamaları için; kendilerine verilen insülin iğnesi programlarına riayet etmeleri gerekir. Tek bir dozun atlanması ya da zamanında vücuda enjekte edilmemesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Şeker hastası, insülin iğnelerinin zamanlarına göre bir yaşam çizelgesi oluşturmalıdır.