Şeker Hastalığı
Diyabetten Korunmak Mümkün mü?

Diyabetten Korunmak Mümkün mü?

Diyabet yani şeker hastalığı insülin eksikliği ve etkisizliği sonucu ortaya çıkabiliyor. Peki bu hastalıktan korunabilmek mümkün mü?
0.0 (0 oy)

Hayat boyu sürebilen ve kan şekerinin seviyesinin yükselmesine yol açan diyabet hastalığının tedavisi son derece pahalı ve zor olabiliyor. Ancak bu hastalıktan korunabilmek ise bir o kadar kolay ve ucuz olabiliyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Ahmet Görgel, “Diyabete yol açan risk faktörleri ortadan kaldırıldığı zaman hastalık kontrol altına alınabilir.” açıklamasını yapıyor.

Risk faktörleri konusunda açıklama yapan Uzman Doktor Görgel, “Risk faktörleri değiştirilebilecek ve değiştirilemeyecek faktörler olarak iki ayrı kategoride inceleniyor. Değiştirilemeyecek olan faktörler genetik olanlar ve yaşa bağlı olan faktörlerdir. Değişebilecek olan faktörler ise hareketsizlik, aşırı kilo ve kötü beslenme düzeni faktörleridir.” dedi.

Profesyonel Destek Alabilirsiniz

Risk faktörlerinin düzeltilmesinin aynı zamanda diğer hastalıklara da iyi geldiği söyleyen Görgel, “Vücut ağırlığındaki kilo azalması ve haftada en az 3 kere tempolu bir koşu diyabet riskini azaltır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz de zaman içerisinde diyabet riskini ortadan kaldırarak sizi koruyabilir. Bu tür konularda gerektiği zaman profesyonel bir destek alarak beslenme uzmanına da başvurmanız gerekebilir.” açıklamasını yaptı.