Şeker Hastalığı
Diyabetten Nasıl Uzak Durulur

Diyabetten Nasıl Uzak Durulur

Çağımızın en kötü ve en sık görülen hastalıklarından birisi de diyabet, yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Sağlıksız beslenme, stres, çevresel faktörler, genetik faktörler gibi birçok sebepten dolayı, her yıl
0.0 (0 oy)

Bu hastalık bazen sadece insülin iğneyle tedavi edilebiliyorken, bazen de ilaç takviyesi gerekebiliyor. Diyabet rahatsızlığının önüne geçmek için birçok kişi tarafından bilinen, üç beyazdan uzak durmak gerekiyor. Yani şeker, un ve tuzdan uzak durmak veya bunları en aza indirmek en iyi çözüm. Peki diyabeti önlemek için neler yapmak gerekir, Diyabetten nasıl uzak durulur?

Kilo Kontrolü

Diyabeti önlemek konusunda en iyi önlemlerin başında, kiloyu kontrol altında tutabilmek geliyor. Bu da beslenmeyi, vücudun ihtiyacı oranında yapmayla mümkün olan bir şey. Gereğinden fazla tüketilen her gıda, yenen her yemek kilo olarak vücuda geri dönüyor, bu durum da diyabete neden oluyor.

Lif Tüketimi

Diyabet sorununun önüne geçebilmenin bir başka etkili yolu da, lif açısından zengin gıdalar tüketmek. Bu besinler tokluk süresini uzattığı için, fazla kilo alınmasını da önlemiş oluyor.

Şeker İçermeyen İçecekler

Diyabet hastalarının çok iyi bildikleri bir durum, şekerli gıdaların ve içeceklerin tüketilmesi bu kişiler için yasaktır. Bunu önlemenin bir yolu da şeker içermeyen içeceklerin tercih edilmesidir. Meyve suyu, asitli içecekler, enerji içecekleri gibi içecekleri hayatınızdan çıkarmak faydalı olur.

Fiziksel Aktivitelerin Arttırılması

Spor ve egzersiz yapmanın, sağlık açısından son derece faydalı bir davranış olduğunu bilmeyen insan yoktur herhalde. Diyabet hastaları için de, düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak, fiziksel aktiviteleri arttırmak son derece faydalı bir davranış olur.