Şeker Hastalığı
Dünya Çapında 400 Milyon Kişi Diyabet Hastalığı Yaşıyor

Dünya Çapında 400 Milyon Kişi Diyabet Hastalığı Yaşıyor

Yeni araştırmalara göre 400 milyonu aşkın kişinin diyabet hastalığını yaşadığı ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Yeni yapılan araştırmalara göre dünya çapında 400 milyonun üzerinde kişinin diyabet hastalığı yaşadığı ortaya çıktı. Türkiye ise yaklaşık 10 milyonu aşkın kişinin diyabet hastalığını yaşadığı bir ülke olarak kayıtlara geçti. Hastalığın en fazla rastlandığı ülkeler arasında ise Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Şeker hastalığının tedavisinde son yıllarda büyük başarılar elde edilmesine rağmen hastalığın sayısının bu kadar yüksek olması ise ilginç durumlara yol açtı. Uzmanlar kandaki insülin maddesinin azlığından dolayı ortaya çıkan diyabet hastalığının zaman içerisinde sinir sistemi, kalp ve damar hastalıklarına yol açabileceğini söyledi.

Hastaların Sayısı Artıyor

Dahiliye Uzmanı Abdullah Açıkgöz, “Diyabet hastalığı, insülin hormonunun olmaması, eksikliği ya da etkisiz olması durumunda ortaya çıkan ve ömür boyu sürebilen tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi erken aşamalarda yapılmaz ise çeşitli hastalıklar meydana gelmeye başlayabilir.” açıklamasını yaptı.

Ülkemizde 10 milyon kişide bulunduğu söylenen diyabet hastalığının sayısının her gün arttığına dikkat çeken Açıkgöz, “Ülkemizdeki her üç kişiden biri diyabet hastası olduğunun farkında olmadan yaşamaktadır. Bu sebeple şeker hastalığı belirtileri gören kişilerin mutlaka uzman doktorlara başvurmasını tavsiye ediyoruz. Bu hastalığın tedavisi ve kontrol altına alınması açısından son derece önemlidir.” dedi.