Şeker Hastalığı
Egzersiz Şeker Hastaları için Önemli

Egzersiz Şeker Hastaları için Önemli

Fizyoterapist Gökhan Aygül, egzersiz yapmanın şeker hastaları açısından büyük önemi olduğunu söyledi.
0.0 (0 oy)

Düzenli egzersiz yapmanın şeker hastaları üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip olduğunu söyleyen Fizyoterapist Gökhan Aygül, “Egzersiz yapmak ilk olarak hastaları psikolojik olarak olumlu etkileyebilmektedir. Ayrıca kalp dolaşım sistemi ve metabolizma hızı da egzersiz yapan hastalar da olumlu etkilenmektedir.” dedi.

Aygül, egzersiz yapmanın şeker hastalarına sağladığı yararlar konusunda, “Egzersizler insülin hassasiyetini yükseltir. Böylelikle 24 saat boyunca bu etkiden yararlanarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. İnsüline bağımlı olmayan hastaların ağızdan alınan ilaç miktarlarında da egzersiz sayesinde düşüş görülebilir.” şeklinde yorum yaptı.

Kalp Damar Rahatsızlıklarını da Önlüyor

Kalp damar hastalıklarının riskini de azalttığı söylenen egzersizler sayesinde kalp damar tıkanıklığı önlenebilirken, kan basıncı dengede tutuluyor ve kolesterol oranlarında da gözle görülür bir düşüş elde edilebiliyor.

Vücudunuzdaki fazla yağları da yakabileceğiniz egzersizler sayesinde hayal ettiğiniz ideal kilonuza ulaşabilirken, obezite gibi şeker hastalığını tetikleyen hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Psikolojik olarak da pek çok yararlı etkisi olduğu söylenen egzersizler sayesinde stres seviyenizi azaltarak gevşeme hissini elde edebilirsiniz. Kemiklerinizin daha esnek olmasını sağlayabilen egzersizler tip 1 ve tip 2 hastalıklarının tedavilerini desteklemek açısından da son derece önemlidir.