Şeker Hastalığı
Enerji İçecekleri Diyabet Hastaları için Tehlikeli

Enerji İçecekleri Diyabet Hastaları için Tehlikeli

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, gençler arasında yaygın olan enerji içeceklerinin tehlikelerinden bahsetti.
0.0 (0 oy)

Gençler arasında özellikle alkol ve diğer keyif verici maddeler ile birlikte tüketilmekte olan enerji içeceklerinin kalp problemlerine yol açacağı söyleniyor. Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, “Yaptığımız çalışmalarda 12 ile 19 yaş arasındaki her üç gençten bir tanesinin enerji içeceği tükettiğini tespit ettik. Yüksek miktarda kafein içeren bu içecekler özellikle diyabet hastaları için son derece tehlikelidir.” açıklamasını yaptı.

Kalp ve Şeker Hastaları Dikkat!

Kalp hastalarının da kesinlikle uzak durması gereken içecekler arasında yer alan enerji içeceklerinin ilerleyen dönemlerde ritim bozukluklarına ve kalp rahatsızlıklarına da yol açabileceği söylendi. Uyku bozuklukları, anksiyete, migren, sara nöbeti ve mide rahatsızlıklarına da yol açtığı söylenen enerji içecekleri konusunda Hamza Duygu uyarılarına şu sözler ile devam etti:

“Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskleri enerji içeceklerini düzenli olarak tüketenlerde daha yüksek olabiliyor. Ayrıca mevcut olarak kalp rahatsızlığı olan veya şeker hastalığı olan kişilerin bu tür içecekler tüketilmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Eğer bu tür rahatsızlıklar yaşıyorsanız enerji içeceklerinden uzak durmalısınız.”

Spor öncesi enerji içeceği kullanımının da tehlikeli olduğunu söyleyen Hamza Duygu, enerji içeceklerinin çok nadir olarak düşük miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtti.