Şeker Hastalığı
Erkeklerde Şeker Hastalığı Riski ve Cinsel Hayata Etkisi

Erkeklerde Şeker Hastalığı Riski ve Cinsel Hayata Etkisi

Erkeklerde meydana gelen şeker hastalığı erkeklerin cinsel hayatını da olumsuz yönde etkileyebilir.
0.0 (0 oy)

Diyabet hastası erkeklerde görülen başlıca cinsel sorun sertleşme problemidir, yaklaşık olarak yüzde 30 oranında bu sorun görülmektedir. Uzun süreli bir şeker hastalığı geçirmiş olan ve tedavi olmamış olan kişilerde sertleşme problemi büyük ölçüde görülmektedir.

Şeker hastalığı ilk olarak cinsel organa kan pompalayan ve cinsel organın sertleşmesini sağlayan damarları etkilemektedir. Yaşanılan bu olayda cinsel organın sertleşmesinde önemli rol oynayan damarlar etkilenmektedir. Cinsel sorunlar şeker hastalığının ilerlemesiyle de meydana gelebilir.

İnsülin Oranları Sürekli Test Edilmeli

Erkeklerin cinsel organında bulunan damalar ve sinirler daha ufak ve hassas olması sebebiyle şeker hastalığının ortaya çıkardığı sorunlar ilk olarak o bölgede görülmektedir. Bu tarz sorunları yaşayan hastalar kontrolleri aksatmamalı ve düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Diyabetik hastaların egzersiz yapması ve düzenli yürüyüşlere çıkması, beslenme alışkanlıklarını ve yaşam standartlarını düzeltmesi önemli faktörlerdir.

Hastalar insülin oranlarını aksatmamalı ve tedavilerini düzenli şekilde gerçekleştirmelilerdir. İnsülin hormonu kandaki şeker oranını düzeltmekle beraber cinsel işlevlerin de bozulmamasına katkı sağlamaktadır. Hastaların genç ya da yaşlı olması yaşanılan cinsel sorunlarda etkili değildir. Bu tarz problemler yaşlı hastalarda görüldüğü gibi genç hastalarda da karşımıza çıkabilir. Doktora danışarak alternatif yöntemlerle yaşanılan sorunlar giderilebilir.