Şeker Hastalığı
Et Beni Şeker Habercisi

Et Beni Şeker Habercisi

Vücudunda çok fazla et beni bulunanlar konusunda uzmanlar çeşitli uyarılarda bulundular.
0.0 (0 oy)

Dünya çapında giderek daha fazla kişide ortaya çıkmaya başlayan şeker hastalığı konusunda Doç Dr. İlkay Çakır çeşitli uyarılarda bulundu. Çakır, “Tıp dilinde Akrokordan ya da skin tag olarak adlandırılan et benleri ağrısız boyutları 1 cm olan, yumuşak ve kenarları düzensiz olan iyi huylu dokulardır. Koltuk altı ve kasık gibi kıvrım yerlerinde de bu tür et benlerine rastlanabilir. Cilt üzerinde ortaya çıkan bu et benlerinin insülin direncinin azaldığının bir belirtisi olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Testler Belirleyici Olmuyor

İnsülin direncinin tam olarak ölçülebileceği herhangi bir laboratuvar testinin olmadığını söyleyen Çakır, “Kan şekeri, trigliserit, iyi huylu kolesterol ve açlık şekeri gibi konularda değer üzeri sonuçlar çıktığı zaman insülin direncinin düşüşüne işaret edilir. Bu durumda hastaların cildinde bazı değişiklikler de meydana gelebilir. Et benlerinin çoğalması şeker hastalığının bir belirtisi olabilir.” açıklamasını yaptı.

İnsülin direncinin düşüklüğünün tespit edilmesinden sonra vakit kaybetmeden tedavi altına alınması gerektiğini söyleyen Çakır, “Hastalarımız bizlere erken başvurdukları zaman doğru ve zamanında teşhis sayesinde etkili bir tedavi uygulayabiliyoruz. Bu yüzden erken tanı tedavinin etkili olabilmesi ve hastalığın ilerlememesi için kritik bir önem taşımaktadır.” dedi.