Şeker Hastalığı
Fark Ettiğinizde Hemen Doktora Gitmeniz Gereken 5 Şeker Hastalığı Belirtisi

Fark Ettiğinizde Hemen Doktora Gitmeniz Gereken 5 Şeker Hastalığı Belirtisi

Bireylerin en çok merak ettiği hastalıkların başında gelen şeker hastalığı nasıl ve neden oluşur? Tıp dilinde diyabet olarak bilinen bu hastalık halk dilinde ise şeker hastalığı olarak biliniyor.
0.0 (0 oy)

Bireylerin en çok merak ettiği hastalıkların başında gelen şeker hastalığı nasıl ve neden oluşur? Tıp dilinde diyabet olarak bilinen bu hastalık halk dilinde ise şeker hastalığı olarak biliniyor. Diyabet bir kronik hastalıktır. Tüm dünyada diyabet hastaları ömrü boyunca bu hastalıkla yaşar ve mücadele ederler. Diyabet hastalığının yaşı yoktur ve çocuklarda, gençlerde, orta yaşlı kişilerde ve yaşlılarda görünen bir hastalıktır.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Ağız kuruluğu ve sürekli olarak susamak kan şekerinin yükseldiğini işaret eder. Bu belirti şeker hastalığının en belirgin özelliklerinden biridir.
  • Çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı özellikle geceleri idrarı geliyor ise şeker hastalığı belirtisidir. Bunun nedeni ise vücudun yeterince insülin üretmemesi sonucunda karaciğerde toplanan suyun idrar ile dışarı atılması gerektiği içindir.
  • El ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanmalar oluyor ise bireylerin en acil bir şekilde hekime gitmeleri gerekiyor çünkü bu belirtiler şeker hastalığı ilerlemiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu belirti diyabetin en önemli belirtileri arasındadır.
  • Günlük hayatta enerjinin düşük olması halsizlik, yorgunluk ve uyku hali diyabet hastalığının belirtileri arasındadır. Bunun nedeni vücutta bulunan insülinin yetersiz olmasıdır. Vücutta yeterince glikoz olmadığı zaman enerjide azalır.
  • Kanda oluşan yüksek şeker gözlerde bulanık görmeyi de tetikler ve bu belirti de şeker hastalığının belirtisidir. Bu belirtileri yaşayan bireyler hemen bir hekime başvurarak gereken tahlilleri yaptırmaları sağlıkları için faydalıdır.