Şeker Hastalığı
Fast Food Gıdalar Çocuklarda Diyabete Sebep Oluyor

Fast Food Gıdalar Çocuklarda Diyabete Sebep Oluyor

Fast food gıdalar ile beslenen çocukların diyabet olma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda çocuklarımızın yedikleri gıdalar sebebiyle büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Her yüzbin çocuktan %4’lük bir kısmının diyabet olduğunu söyleyen araştırmacılar, çocukların sağlıklı beslenmelerinin diyabet açısından önemli olduğunu vurguladılar.

Diyabetin çocuklar üzerinde çok sık görülebildiğini söyleyen uzmanlar, Türkiye’de 0 ile 15 yaş aralığındaki çocuklardan her 100 binlik kısmının %4’lük oranında diyabet olduğunu söylediler. Diyabet görülme oranlarındaki sıklığa bakıldığı zaman ise 20 bin çocuğun her gün en az 4 kere insülin yaptırmak zorunda olduğu ortaya çıkıyor.

Kronik hastalıklar ve diyabet ele alındığı zaman ise yine maliyeti oldukça yüksek bir tablo karşımıza çıkıyor. Örneğin Amerika’da 13 yaş ve altı çocuklar için yıllık sağlık harcamaları yıllık 1.500 dolar civarındayken, tip 1 diyabet hastası olan çocklar için bu rakamlar 9.000 dolara kadar yükselebiliyor.

Doğal Gıdaları Tercih Edin

Ülkemizde de son dönemlerde obezitenin ve diyabet hastalığının artması ile birlikte tip 2 diyabet rahatsızlığını çok sık görmeye başlamış durumdayız. Bu durumun ise kan şekerinin dengeli seyrinin önemini ortaya çıkarttığını görüyoruz.

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve genetik sebeplerden meydana gelebilen diyabet rahatsızlığının en büyük sebeplerinden birisinin ise fast food gıdalar olduğu ortaya çıktı. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara yedirilen fast food gıdaların aşırı zararlı olduğunu söyleyen uzmanlar daha sağlıklı ve doğal besinlere yönelmesi gerektiği ile ilgili uyarılarda bulundular.