Şeker Hastalığı
Gebelik Döneminde Şeker Hastalığı

Gebelik Döneminde Şeker Hastalığı

Gebelik döneminde diyabete bağlı oluşan problemleri yakından tanıyalım.
0.0 (0 oy)

Bazı kadınlar hamilelik sürecinden önce diyabet hastasıdır bu duruma tıp dilinde pregastasyonel diyabet denir. Bununla birlikte hamilelik sürecinden sonra oluşan kandaki şeker yükselmesine bağlı diyabet hastalığına tıp dilinde gestasyonel diyabet denir. Hamilelikten önce varolan bir diyabet hastalığınız varsa insülin dozunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Gerekli kontrollerden sonra insülin dozunuzun değiştirilmesi adına doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Gebelikte Diyabete Bağlı Oluşabilecek Olan Problemler

- Kandaki yüksek şeker düzeyi bebeğin çok irileşmesine neden olabilir. İri bebeklerde doğum öncesinde ve sırasında daha çok problem ortaya çıkma riski vardır. İri bebeklerde sezaryen gerektirebilir ve riski daha yüksektir. Bununla beraber doğum sırasında omuz takılması, doğum travması, doğum eyleminin uzaması da iri bebeğe ait risklerden biridir.

- Erken doğum riski artmıştır.

- Diabetik ketoasidoz meydana gelebilir. Diabetik hamilelerde aşırı bulantı kusma, enfeksiyonlar, beta mimetik veya steroid ilaçlar diabetik keteoasidoza zemin hazırlayabilir.

- Ani bebek ölümü meydana gelebilir
- Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) ve bilirubin yüksekliği, polisitemi (bebekte kan hücrelerinin fazlalığı) gelişebilir.

- Diyabet olan gebelerde gebelik esnasında preeklampsi  gelişme riski artmıştır.

Gebelik döneminde diyabet hastalarının ve bebeklerinin sağlıklı bir süreçten geçebilmesi adına gebenin ve bebeğin düzenli olarak  kontrol edilmesi hayati önem taşımaktadır. Gebe düzenli kontrollerini yaptırması ve ilaçlarını düzenli alması durumunda sağlık konusunda herhangi bir sorun yaşamadan bebeğini doğurabilir.