Şeker Hastalığı
Gebelikte Gizli Diyabet Nasıl Meydana Gelir?

Gebelikte Gizli Diyabet Nasıl Meydana Gelir?

Diyabet, yani şeker hastalığı; kanda bulunan glukoz oranının yüksek olması sonucu meydana gelen, kronik hastalıklara denir.
0.0 (0 oy)

Gebelik sırasında gebelerde gizli şeker hastalığı olup olmadığı, uzman doktor tavsiyesi üzerine mutlaka gizli şeker testi yapılarak, olası şeker hastalığına önlem almak, mümkün olabilmektedir.

Gebelerde Gizli Şeker Hastalığı Testi Neden Önemlidir?

Gebelikte gizli şeker hastalığı erken tanı ile tespit edilmemesi sonucu, bebek dünyaya sakat gelebilir veya kalıtımsal olarak anneden bebeğe şeker hastalığı geçebilir, bunun için önceden tanı koyup sıkı bir diyabet tedavisi uygulanarak, gebelerde gizli şeker hastalığı sonucu bebeğin sakat veya şeker hastalığı ile doğmaması için önlem alınabilir.

Gebelerde Gizli Şeker Hastalığı Testi Nasıl Uygulanır?

Gebelik döneminde, gizli şeker testi ilk 24 veya 28. haftasında 50 gr 75 gr veya 100 gr şeklinde uygulanır. Bu test gebelerde gizli seker hastalığı için uygulanmakta olup test yapılmadan önce anne adayının şekeri ölçülür. Daha sonra gebeye 50 gr şeker verildikten 1 saat sonra tekrar ölçülür. Çıkan sonuç 140 mg/dl'in üzerinde olduğunda; gizli şeker olasılığına karşı 100 gr'lık kan şekeri testi tekrarlanır. Bu test süresince gebelerde 4 defa kan alınır. Yapılan test sonucunda risk analizi yüksek çıktıysa; anne adayının yaşına, kilosuna, ailede tip 2 diyabet hastalığı olup olmadığına bakılır; eğer anne yaşı genç ve zayıf ise ve ailede tip 2 denilen diyabet hastalığı yoksa gebelerde gizli şeker hastalığı risk olasılığı azalır.