Şeker Hastalığı
Gebelikte Ortaya Çıkan Diyabetin Belirtileri Tanı ve Tedavi Süreci

Gebelikte Ortaya Çıkan Diyabetin Belirtileri Tanı ve Tedavi Süreci

Gebelikte meydana gelen diyabet hastalığını A'dan Z'ye birlikte tanıyalım.
0.0 (0 oy)

Gebelik döneminde kandaki şekerin artamasına bağlı olarak diyabet hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte anne adayı diyabet hastalığının farkına varmayabilir. Bu süreçte hastalığı tanımak ve tedaviye başlamak ciddi önem taşır. Gebelikte diyabet tanısı olan kadınlarda ilerleyen yaşlarda obezite, aşikar diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıklar gelişmesi açısından risk artışı mevcuttur. Bu nedenle gebeliğe bağlı şeker yüksekliği saptanan hastalar doğum sonrasında dönemde hayat boyu sağlıklı beslenme, hareketli yaşam tarzı, düzenli egzersiz konularında dikkatli olmalıdır.

Belirtiler:

Susuzluk hissi, çok ani kilo kayıpları, yemek yeme isteğinindeki ciddi artış, idrara fazla çıkmak en belirgin belirtilerdendir. Bu belirtilere sahip olan gebelerin gerekli tahlilleri yaptırması gerekmektedir.

Tedavi Süreci:

Genellikte tedavi sürecinde diyet yeterli olacaktır fakat diyetin yeterli olmadığı durumlarda insülin tedavisine başlanabilir.

Doğum Süreci:

Diyabetik gebelerde herhangi bir anormal durum, sezaryen gerektirecek başka bir durum yoksa doğum normal doğum şeklinde ve normal zamanında yaptırılır. İri bebek (makrozomi) ya da anne kemik yapısının uygunsuzluğu gibi durumlarda sezaryen doğum  gerekebilir. Diyabetik gebeliklerde erken doğum riski artmıştır.

Doğumdan Sonra Diyabet Hastalığı Devam Eder mi?

Çoğu kadında bebeğin doğumundan sonra diyabetik durum geçer. Gebelikte diyabet olan hastalarında yaklaşık yarısında 20 yıl içerisinde aşikar diyabet hastalığı gelişir.
Gebelik öncesinde diyabeti olanlar doğumdan sonra gebelik öncesindeki durumlarına tekrar dönebilirler.