Şeker Hastalığı
Gebelikte Plastik Maddeler Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Gebelikte Plastik Maddeler Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Gebelik döneminde plastik malzeme kullanımının anne adaylarında şeker hastalığı riskini arttırdığını biliyor musunuz?
0.0 (0 oy)

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, gebelik döneminde plastik malzeme kullanımının şeker hastalığı riskini arttırdığını söyledi. Hamile olan kadınların kutu meyve suları yerine şişe meyve sularını tüketmelerini söyleyen Çoksüer, aynı zamanda madeni konserve kutularındaki gıdaların da mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Çoksüer, gebelik dönemindeki kişilerin kimyasal maddelere çevresel hormonlar ve hormon sistemini bozan maddelere maruz kalması durumunda şeker hastalığı riskinin yükseldiğini söyledi. Konserve kutuları, kutu meyve suları ve süt gibi gıdaların ambalajlarında da kimyasal maddeler bulunduğunu söyleyen Çoksüer, anne adaylarının dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Bebekleri de Etkiliyor

Kanada bölgesinde yapılan araştırmalara göre ise anne karnındaki bebekler de plastik madde ve kimyasal maddelerden dolayı olumsuz olarak etkilenebiliyorlar. Yapılan araştırmalarda bebeklerin kan ve beyin bariyerlerinin gelişmemiş olmasından dolayı anneden bebeğe otizm riskinin geçtiği söyleniyor.

1 ile 7 numara arasında sınıflandırılan plastikler arasında yer alan 3, 6 ve 7 numaralı plastiklerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söyleyen Çoksüer, yiyecekleri tüketirken ve satın alırken dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Tüketeceğiniz meyve sebzeleri de aynı torbaya koymak yerine yiyecekler ile temas etmeyecek yerlere koymanız daha yararlı olacaktır.