Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Diyabet Riskini Arttırıyor!

Gizli Şeker Diyabet Riskini Arttırıyor!

Gizli şekerin diyabet riskini arttırdığı ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Toplumda gizli şeker olarak bilinen yüksek kan şekeri kolaylıkla farkedilemeyebiliyor. Pre-diyabet, bozulan glikoz veya bozuk açlık şekeri olarak da bilinen hastalık zaman içerisinde diyabete dönüşebiliyor.

Erken Tanıyla Diyabet Önlenebilir

Düzenli kontrollere giderek yapılan ölçümler dahilinde erken tanı ile diyabet hastalığı önlenebiliniyor. Normal şartlarda 100 mgdl'nin altında olması gereken açlık şekerei, 100-125 mgdl arasında göründüğünde gizli şekere dönüşmüş olabiliyor. Fakat 140-1999 mgdl arasındaki ölçümler direkt olarak şeker hastalığını gösteriyor.

40 Yaş Üzeri ve Kilolu Kişiler Risk Altında

Uzmanlar gizli şekeri olan hastalarda oluşan kilo kayıpları, fizikzel olarak hareketlilik , diyet ve yaşam tarzının yüzde 58 oranında Tİp 2 diyabetli olunmasını  engellediğini ya da geciktirdiğini belirtiyor. Gizli şeker hastalarının sağlıklı kişilere yüzde 50 oranla kalp krizi riski altında bulunduğu belirtiliyor.

Gizli Şeker Belirtileri

• Yemeklerden sonra belirginleşen yorgunluk hali
• Ağır yemeklerden sonra uyuklama hali
• Terleme ve bitkinlik
• Ani parlama sinirlilik
• Sık tekrarlayan enfeksiyonlar

Uzmanlar gizli şekerden düzenli egzersiz ve yürüyüşler yaparak, sağlıklı ve düzenli beslenerek, mevsimine uygun sebzeler tüketerek kurtulabiliniyor. Haftada 5 gün boyunca 30 dakika yapılan düzenli yürüyüşün insan vücudu ağırlığının yüzde 5 ile 10'unun kaybedilmesini sağladığını ve bu durumunda pre-diyabetten diğer bir adıyla gizli şekerden diyabete geçişi engellediğini ya da geciktirdiğini belirtiyor.