Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Hastalığı İçin Önleminizi Alın

Gizli Şeker Hastalığı İçin Önleminizi Alın

Tıbbi ismi Pre-Diyabet olan gizli şeker hastalığı, aslından diyabet teşhisi konulabilecek bulguları göstermeyen ama kan şekerinde yükselme olan kişiler için söylenen bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Tıbbi ismi Pre-Diyabet olan gizli şeker hastalığı, aslından diyabet teşhisi konulabilecek bulguları göstermeyen ama kan şekerinde yükselme olan kişiler için söylenen bir hastalıktır. Eğer size de böyle bir teşhis konulmuşsa, doktorunuzun vereceği tavsiyeler ile bu hastalığın gerçek bir diyabet hastalığına dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Aşırı kilonun ve hareketsiz yaşamın tetiklediği bu hastalık, aslında var olan kişilerin bir takım önlemlerle önüne geçilebileceği bir rahatsızlıktır. Diyabet teşhisi koyabilmek için kan şekeri değerinin normal sayılan 140 mg seviyesinden daha yüksekte olması gerekir. Ancak bu yükseklik seviyesi hastalarda diyabet denilebilecek bir seviyede değildir.

Gizli Şekerin Belirtileri

Doktorunuz sizde gizli şeker hastalığı olduğunu düşünüyorsa, tahlillerden sonra bir takım belirtileri gözlemlemenizi isteyebilir. Pre-diyabet olan hastalarda genellikle yemek yedikten sonra birkaç saat içinde aşırı yorgunluk ve halsizlik belirtileri meydana gelir. Çünkü özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişinin vücudu insülini fazla salgılar ve kan şekeri değerleri normal seviyenin altına iner. Siz de vücudunuzda hissettiğiniz bu uyku ve halsizlik durumlarını doktorunuza ileterek, hastalığın var olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Konulan teşhisin ardından, doktorların hastalığınızın diyabete dönüşmemesi için önereceği bir takım yöntemler ile siz de gizli şeker hastalığı için önlemlerinizi alın.

Gizli Şekerden Kurtulmanın Yolları

Gizli şeker hastalığına yakalanan hastaların en çok endişe ettiği konu, gerçek bir şeker hastası olup olmadıklarıdır. Öncelikler şunu bilmelisiniz ki, her gizli şeker sonunda diyabete dönüşmez. Kendi kendinize alacağınız önlemlerle bu hastalığın etkilerini azaltabilir ve diyabet hastalığına dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Teşhis konulduğu anda eğer fazla kilolarınız varsa, bundan hemen kurtulmaya çalışmak atılacak ilk adımdır. Fazla kilolar şeker hastalıklarında en büyük düşmandır. Var olan fazla kilolarınızdan, en azından beşte biri oranında kurtulmak, bu hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. Ayrıca günlük aktiviteler ve hareketli yaşam da kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur. Yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş ile bu hastalığın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.