Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Neler?

Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Neler?

Gizli şeker olarak adlandırılan hastalığın belirtilerini yakından öğrenerek bu hastalığın ortaya çıkma risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Sizler de gündelik hayatınız içerisinde sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız, şekerli gıdaları çok fazla canınız çekiyor ise ve ara sıra baş ağrısı yaşıyorsanız kan şekerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Prof. Dr. Metin Özata, “Kan şekerindeki ani yükselmeler ve düşmelerin kişinin gün içerisindeki atıştırmalıklarını arttırdığını biliyoruz. Bu sebeple gizli şeker hastalığı olanlarda kilo artışı gibi belirtiler de ortaya çıkabiliyor.” diyor.

Zamanında tanı konulmadığı zaman obezite hastalığının başlayabileceğini ve hemen ardından tip 2 şeker hastası olabileceğinizi belirten Metin Özata, çözüm olarak glisemik indeks beslenme programını öneriyor.

Atıştırmalıklar Çoğalıyorsa Dikkat

Özata tarafından yapılan açıklamalara göre uzun süre boyunca kilo veremiyorsanız şeker hastalığı riski taşıyor olabilirsiniz. Kilo vermek istediğiniz halde atıştırmalıklardan uzak duramadığınız durumlarda tehlikeli durumlar içerisinde olabilirsiniz.

Geceleri huzursuz bir şekilde uykunuzdan uyanıyorsanız, hızlı kalp çarpıntıları sizi uykularınızdan uyandıracak kadar kuvvetli ise ve uykuya dalmakta güçlük yaşıyorsanız bu belirtiler gizli şeker hastalığının belirtileri olabilir. Karın ağrısı ve kilo alamama gibi nadir görülen belirtiler de gizli şeker hastalığının belirtileri arasındadır.

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.