Şeker Hastalığı
Gizli şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Gizli şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığı oldukça fazla rastlanan ve dikkat edilmezse farklı birçok hastalığa da yol açan bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı oldukça fazla rastlanan ve dikkat edilmezse farklı birçok hastalığa da yol açan bir hastalıktır. Gizli şeker hastalığı diyabetik durumlar gönünde bulundurulduğunda oldukça riskli hastalıklardır. Gizli şeker hastalığı nedir dersek, insan açken kan şekeri değerleri normalse buna karşın tok haldeyken kan şekeri değerleri normalden farklı ise gizli şekerden söz edilebilir.

                Gizli Şeker Nedir?

                Gizli şeker hastalığı kişinin tok olduğu durumlarda kan değerlerinin normalden farklı bir seviyede olması halidir. Gizli şeker hastalığı tespiti için aç durumdaki kan şekeri değerlerine bakılması çözüm olmaz. Şekerli ve yağlı besinler alındıktan sonra yapılan testler tarafından tespit edilebilir. Gizli şeker hastalığı nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

                Gizli Şeker Nedenleri

                Gizli şekerin en önemli nedeni kişinin tokken değerlerindeki farklılıklardır. Eğer yorgunluk ve uyku halinin uzunluğu varsa gizli şekerden şüphelenilmesi normaldir. Ense ve baş bölgelerinde terleme, sinirlilik hali, kilo alma veya kilo kayıplarının fazlalaşması gibi belirtileri vardır. Gizli şekerin nedenlerinden biri de kalıtsal nedenlerdir. Yani kişilerin anne ve babalarında şeker hastalığı varsa gizli şeker hastalığına yakalanma riski yüksektir diyebiliriz.

                Gizli Şeker Nasıl Önlenir?

                Şeker hastalığı kadar ciddi boyutlarda olmasa da mutlaka tedavi edilmesi ve önlemlerin alınması gerekir. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Karbonhidratlı besinlerin dengeli alınması, sebze ve meyve tüketiminin artırılması gerekmektedir. Ara öğünlerle beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Düzenli ve bilinçli spor yapmak da gizli şekeri yenme konusunda yardımcı olacaktır.

                Gizli Şeker Tedavi Süreci

                Gizli şeker hastalığı için mutlaka bir endokrin uzmanının desteğine ihtiyaç vardır. Gizli şeker hasatlığı tedavisinde doktor önerisiyle alınan ilaçlar eşliğinde mutlaka beslenme alışkanlıklarının da düzenli şekilde kazanılması gerekmektedir. Ayrıca dengeli beslenme dışında düzenli egzersiz yapmak da gizli şeker hastalığının tedavisinde etkilidir. Gizli şeker hastalığı nedir derken insanın açken değil, tok olduğu durumlardaki kan değerlerindeki anormallik olarak ifade edebiliriz