Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Hastalığının Belirtilerini Biliyor musunuz?

Gizli Şeker Hastalığının Belirtilerini Biliyor musunuz?

Gizli şeker bir kişinin kan şekerinin normalden daha fazla olması halinde fakat tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek olmadığı anlamına gelir.
0.0 (0 oy)

Gizli şeker bir kişinin kan şekerinin normalden daha fazla olması halinde fakat tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Tip 2 diyabet tanısı konan çoğu kişide ilk önce gizli şeker gelişir.

Gizli Şeker Sebepleri

Normal olarak tükettiğimiz gıdalarla aldığımız şeker pankreas organının salgıladığı insülin hormonu ile hücrelere taşınır yediğimiz bu şeker ise enerji üretiminde kullanılır. Hücrelerimiz enerji üretirken şekerin çoğunluğunu kullanacağı için kanda bulunan şeker azalır ve bu şekilde kan şekeri düzeyi normal olur. Fakat bu sırada insülin direnci sebebiyle her hangi bir aksiliğe uğradığı zaman hücreler şekeri yeterince kullanamaz ve şekerin fazla olanı kanda birikmeye başlar. Bu durumda gizli şeker oluşur ve tip 2 diyabetin önünü açar.

Gizli Şeker Belirtileri

Gizli şekere sahip olan hastaların birçoğunda herhangi bir belirti görülmez. Çünkü pankreas çok fazla insülin salgılayarak kandaki şekeri normal düzeylerde tutmaya devam eder. Fakat gizli şeker tip 2 diyabete doğru gitmeye başladığında artan bir susuzluk, su içme ihtiyacı, sık sık idrara çıkma, halsizlik ve bulanık görme, göz problemleri gibi bulgular ortaya çıkabilir. Ayrıca artan şekilde bir açlık, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, kilo kaybı ve yaraların olması gerekenden daha uzun zamanda iyileşmesi gibi tip 2 diyabet belirtileri de gizli şekerde görebilirsiniz. Gizli şekerin tam olarak net bir bulgusu olmadığından dolayı bu durum sadece yapılabilecek bir kaç testle belirlenebilir. Bu testler, açlık kan şekeri, A1C testi ve Oral Glikoz Tolerans Testidir. Açık kan şekeri 100 mg/dl’den az ise kan şekerinizin gayet normal olduğuna, 100 mg/dl – 125 mg/dl arasında ise gizli şekere,126 mg/dl ve daha yüksekse diyabet olduğuna işaret eder.