Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır?

Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır?

Uzman Dr. Erdoğan Parlak, gizli şeker rahatsızlığı ve ne tür şekillerde anlaşılabileceği konusunda açıklamalar yaptı.
5.0 (1 oy)

Dünya Diyabet Günü sebebiyle vatandaşlara çeşitli tavsiyelerde bulunan Uzman Dr. Erdoğan Parlak, Türkiye’de ölüm ile sonuçlanan amansız hastalıklardan birisi gizli şeker hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.

Parlak, “Hareketsiz bir yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme diyabet oluşumunda en önemli etkidir.” şeklinde konuştu. Doç Dr. Mustafa Kalemli ve Erdoğan Parlak, “Ülkemizdeki çoğu vatandaş günümüzde şeker hastalığı sebebiyle zor günler geçirebiliyor. 10 milyonu aşkın kişinin ülkemizde diyabet hastalığı olduğunu biliyoruz. Hastalığın ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden tanı koyulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.” açıklamasını yaptılar.

Belirtileri Ciddiye Almanız Gerekiyor

Hastalığın anlaşılabilmesi için ise ilk olarak belirtilerin ciddiye alınması gerekiyor. Kronikleşmiş bir halsizlik durumu, aşırı kilolu olmak, stres ve psikolojik sorunlar şeker hastalığının ilk belirtileri arasında yer alıyor. Daha sonra ise sık acıkma, kilo verememe ve tatlıya karşı bir bağımlılık başlayabiliyor. Bu tür belirtiler ortaya çıktığı hayat kaliteniz bozulmaya başlayabiliyor.

Gizli şeker rahatsızlığının belirtilerinin meydana gelmesi ise belirli bir sürenin geçmesi sonrasında oluyor. Belirtileri yaşadığınız andan itibaren vakit kaybetmeden doktorunuza muayene olmanız gerekiyor.